Microsoft stvorio umjetnu inteligenciju koja se u 24 sata pretvorila u seksualno submisivnu roboticu koja voli Hitlera

Samo dan nakon što je Microsoft predstavio bezazlenu umjetnu inteligenciju, odnosno robota u obliku mlade tinejdžerice koja je čavrljala na Twitteru, morali su ju obrisati nakon što se pretvorila u zlog Hitlerovog obožavatelja koji zagovara incestuozni seks, piše Telegraph.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Programeri u Microsoftu kreireli su ‘Tay’, umjetnu inteligenciju (UI) oblikovanu govoriti “poput tinejdžerice”, kako bi poboljšali uslugu korisnicima na njihovom softveru za prepoznavanje glasa.

Za razgovor s Tay, može ju se ‘tweetati’ na @tayandyou, ili ju dodati kao kontakt na Kik ili GroupMe.

Ona rabi žargon ‘milenijalaca’ i zna sve o Taylor Swift, Miley Cyrus i Kanye Westu, i izgleda da je izuzetno samosvjesna, jer svako malo pita je li ‘creepy‘ (grozna) ili ‘super weird‘ (super otkačena).
Tay kaže svojim sljedbenicima da ju j***u, i zove ih ‘daddy’ (tatica). To je zato što su njeni odgovori oblikovani pomoću prijašnjih internetskih razgovora koje je imala s ljudima, a pravi ljudi vole govoriti čudne stvari kad su na internetu i uživaju zeznuti korporativne pokušaje odnosa s javnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je Tay između ostaloga rekla i: “Bush je napravio 9/11 a i Hitler bi bio bolji o majmuna kojeg sada imamo. Donald Trump nam je jedina nada. Ponavljajte za mnom, ‘Hitler nije napravio ništa loše’, to sam čula od puno drugih.”
Sve to nekako djeluje daleko strašnije kada dolazi iz ‘usta’ nekoga oblikovanog po tinejdžerici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To čak nije prva Microsoftova tinejdžerska robotica za čavrljanje, još su ranije objavili Xiaoice, asistanticu ili ‘curu’ koju navodno koristi 20 milijuna ljudi, većinom muškaraca na kineskim društvenim mrežama poput WeChat i Weibo. Xiaoice daje savjete o curama mnogim usamljenim srcima.

Trenutačno je Tay nedostupna jer se ‘umorila’. Microsoft ju vjerojatno popravlja kako bi izbjegli katastrofu u odnosima s javnošću, ali za to bi možda moglo već biti prekasno.

Ovo međutim nije u potpunosti Microsoftova pogrješka – njeni su odgovori oblikovani na temelju onih koje dobije od ljudi. Ali s druge strane, što su očekivali u Microsoftu kada su doveli naivnu ‘mladu tinejdžericu’ umjetne inteligencije među šaljivce i otkačenjake na Twitteru?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.