Predstavljena kamera veličine točke i cijene od samo nekoliko lipa

Zadnjih nekoliko godina jedna sićušna kamera bez leće, razvijena od strane američke tvrtke Rambus uzburnkava vode industrije. Njezini izumitelji, David Stork i Patrick Gill osvojili su nagradu na prošlogodišnjem Sencomm-u za najbolji rad u kojem su opisali što je kompanija proizvela. O tome su pričali i na ovogodišnjem „Mobile Word Congress“ na kojem su i predstavili najmanju kameru bez leća na svijetu koja bi uskoro mogla „podariti“ neku vrstu vida gotovo svakom digitalnom uređaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta je kamera istovremeno kompleksna i jednostavna – sačinjava ju sićušan čip (CMOS imager) umetnut u maleno stakalce. Umjesto u leću , uzorak je ugraviran u staklu iznad čipa koji iščitava svijetlo, obrađuje ga pomoću algoritma razvijenog od strane Rambusa te ga pretvara u prepoznatljivu sliku.

rambus-process

Photo: tomsguide.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadivljujuće je da je ta kamera veličine točke na kraju ove rečenice.

Rambus sa ovom kamerom pokazuju da ona može biti mnogo manja nego što su inženjeri godinama mislili. Razvoj malenih kamera ovisio je razvoju malenih leća, a one se mogu smanjivati samo do jedne granice do koje je već došlo te je bilo potrebno razviti drugačije rješenje što je Rambus i učinio.

Slike koje takva kamera reproducira nisu oštre, one su naime veličine 128×128 piksela te su prilično mutne no to i nije toliko važno jer su prepoznatljive, a to je ono što će digitalni uređaji budućnosti trebati. Treba dodati da ova sićušna kamera može i prenositi video u živo što joj otvara dodatne mogućnosti da bude korištena u uređajima za praćenje pokreta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogućnosti korištenja ove kamere su doslovno neograničene, a tome ide u prilog činjenica da je njezina proizvodnja jako jeftina. Tu se otvaraju mnogi problemi i mnoga pitanja ukoliko bi se ovakva kamera koristila u svhu kontrole ljudi te kršenja tuđe privatnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.