Princ Harry posljednjih se godina iz ljutitog buntovnog mladića pretvorio u gotovo najvažniji zaštitni znak britanske kraljevske obitelji.
Mlađi sin nasljednika krune princa Charlesa i pokojne Diane teško je prihvaćao gubitak majke i breme uloge člana kraljevske obitelji i u mladim godinama činilo se da želi samo jedno – pobjeći od svega.
Prije nego što je deset godina proveo u britanskoj vojsci, služeći dvije rotacije u Afganistanu, na naslovnice je redovito dospijevao zbog ‘tulumarenja’ i vrijeđanja medija koji su ga u stopu pratili.
Svoj je ugled, međutim, unazad nekoliko godina popravio humanitarnim djelovanjem, poput rada s ratnim veteranima, te preuzimajući neke obveze svoje bake, kraljice Elizabete II.
Čini se da je od majke naslijedio sposobnost da se približi ljudima, a neki tvrde da je i vragolast upravo na nju, te je sa svojim bratom, princom Williamom i šogoricom Kate, dao novo, svježe lice monarhiji.
“Ljudi vole Harryjevu zafrkanciju i neuglađenost”, kazala je Ingrid Seward, urednica časopisa Majesty Magazine. “Mislim da ga zato i volimo i ushićenopratimo njegov život”, dodala je.
Harry, sada šesti u nasljednom redu za britansko prijestolje, tvrdi da mu je pokojna majka uvijek u mislima te ne prestaje promovirati njezine brojne humanitarne akcije. Tako se i u cilju jačanja svijest o opasnosti HIV-a i sam dao testirati.
Priznao je da se dugo godina mučio s prihvaćanjem Dianine pogibije u automobilskoj nesreći 1997. u Parizu te da je više puta bio na rubu potpunog sloma živaca, zbog čega je morao potražiti liječniku pomoć.
No, premostio je tu životnu krizu i okrenuo je novu stranicu, a onda je u srpnju 2016. na spoju na slijepo, na nagovor zajedničkog prijatelja, upoznao američku televizijsku zvijezdu Meghan Markle. Transatlantska romansa brzo je procvjetala punim sjajem.
Medijima nije oprostio majčinu pogibiju
Princ Harry Charles Albert David od Walesa rođen je 15. rujna 1984. kao “rezerva” starijem bratu Williamu koji će jednog dana naslijediti prijestolje.
Obojica su se školovala na elitnom privatnom koledžu za mladiće Etonu. Djetinjstvo im je obilježeno mučnim razvodom roditelja, a potom i pogibijom majke.
Fotografije mladih prinčeva, starih 12 i 15 godina, kako hodaju iza Dianina lijesa, jedna je od najupečatljivijih slika toga vremena.
“Gubitak mame s 12 godina, nakon čega sam 20 godina emocije držao zatomljenima, imalo je ozbiljne posljedice na moj privatni život, ali i posao”, priznao je Harry.
U jednom trenutku se činio kao arhetip “princa playboya” koji se pojavljivao na fotografijama medija neuredan i polupijan, ali redovito u društvu atraktivnih djevojaka.
Zgražanje je izazvao 2005., kada je na nekoj zabavi fotografiran u uniformi Afričkog korpusa njemačkog Wehrmachta u Drugom svjetskom ratu. Novine su tu fotografiju Harryja, sa svastikom na rukavu, popratile naslovima “Harry the Nazi”. Prema pisanju medija, princ Charles potpuno je pobjesnio te je mladom princu određena “pokora”: nije se smio micati iz Highgrovea, očeve rezidencije, morao je posjetiti Auschwitz i pogledati film “Schindlerova lista”.
Te je godine poslan u vojsku, što je uobičajeni put za članove svih kraljevskih obitelji, a on je kasnije kazao da mu je to bio “najbolji bijeg od stalne pažnje javnosti”.
Godine 2008. povučen iz Afganistana protiv svoje volje nakon što je objavljeno gdje je točno razmješten sa svojom jedinicom, zbog čega je postojala bojazan da bi se mogao naći na meti talibana.
Vratio se ondje 2012. kao pilot helikoptera Appache, ali je tijekom misije opet zaboravio držati jezik za zubima. Na naslovnice je dospio izjavom da je njegov posao “izbaciti pobunjenike iz stroja”.
Njegov prezir prema medijima, koje je krivio za majčinu smrt, ponovo je došla na vidjelo nakon što su mediji objavili vijest o vezi s Markle. U studenom 2016. je gnjevno prozvao novinare da “zlostavljaju” njegovu odabranicu.
No, kao javna osoba naučio je taj status koristiti i u pozitivne svrhe koje su mu srcu drage te se s bratom Williamom i Kate bori protiv stigmatiziranja mentalno oboljelih.
Također se brine o ratnim veteranima te je za ranjene vojnike pokrenuo sportsko natjecanje Invictus Games, a potporu mu je u tome dao i bivši američki predsjednik Barack Obama.
Harry se još uvijek zna zapetljati u nespretne izjave, poput nedavne u Newsweeku kada je rekao da ne misli da je itko u kraljevskoj obitelji uistinu želi biti monarh.
Ali s Meghan na svojoj strani, čini se da je konačno spreman suočiti se s budućnošću.
Tekst se nastavlja ispod oglasa