Znanstvenici nakon godinu dana izašli iz izolacije koja simulira uvjete na Marsu

Foto: Fah

Međunarodna skupina znanstvenika u nedjelju je izašla iz izolacije nakon godinu dana provedenih u istraživačkoj postaji na Havajima koja je simulirala uvjete na Marsu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozdravljeni s “dobrodošli nazad na Zemlju”, tri žene i troje muškaraca izašlo je iz malene bijele kupole na havajskom vulkanu Mauna Loa, čiji krajolik podsjeća na Mars.

Kupola se nalazila na nadmorskoj visini od 2500 metara na kojoj ne rastu biljke, a šestero znanstvenika koji su sudjelovali u eksperimentu mogli su ju napustiti samo ako bi nosili svemirsko odijelo.

Eksperiment je dio dugoročnog cilja da se čovjek pošalje na Mars, te je dizajniran kako bi istražio bi li skupina ljudi mogla živjeti zajedno na malom prostoru duži period vremena, pod teškim uvjetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ponesite nešto na čemu možete raditi”, rekla je njemačka znanstvenica Christiane Heinicke nakon godinu dana na vulkanu.

“Jedan od najvećih neprijatelja je dosada”, smatra Heinicke.

“Morate biti voljni i sposobni prilagoditi se drugima i raditi kompromise, a ako to ne možete, ne bi trebali tamo biti”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki znanstvenik je tijekom pokusa radio na nekom istraživačkom projektu, te učio kako preživjeti s ograničenim resursima i izbjegavati sukobe s kolegama u zatvorenom prostoru kupole.

Komunikacija s vanjskim svijetom kasnila je 20 minuta, kao što bi to bio slučaj sa slanjem poruka s Marsa.

Stavljanje troje muškaraca i triju žena u malu kupolu na godinu dana nekima zvuči kao okrutni projekt Velikog Brata, no očekivan je veliki doprinos istraživanju svemira.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se ostvari san mnogih država o slanju čovjeka na Crveni planet, samo putovanje trajalo bi godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.