Plod stabla limuna jedan je od najbogatijih izvora ljekovitosti. Saveznik u borbi protiv prehlade diči se i drugim brojnim ljekovitim svojstvima. Antioksidativnim djelovanjem smanjuje razinu slobodnih radikala u organizmu štiteći od srčanih bolesti dok limunska kiselina smanjuje mogućnost nastanak bubrežnog kamenca, olakšava probavu, ubrzava razgradnju masti i neutralizira štetne tvari.
Ljekovitost limuna poznata je od davnih vremena. Koristilo ga se za prevenciju od skorbuta, protiv krvarenja, za čišćenje gnojnih rana te za čuvanje pitke vode. Naviku pijenja vode s kriškom limuna mnogi njeguju i danas, a limun se koristi i u borbi protiv akni. Limunska kiselina pospješuje lučenje odumrlih stanica kože, smanjuje proširene pore, dehidriranoj koži vraća vlažnost, vitamin C proizvodi kolagen koji jača imunološki sustav, pomaže izgradnju tkiva te ubrzava zacjeljivanje rana i ožiljaka. Korisna je i u kućanstvu jer uz antibakterijsko djelovanje uspješno otapa masnoća.
Svakako najrašireniji način upotrebe limuna je limunada. Dva, tri limuna i dvije litre vode bez ili s vrlo malo šećera osigurat će vam ljetno osvježenje i druge pozitivne učinke koje konzumacija limuna donosi.
Redovito nanošenje limuna izbjeljuje staračke pjege, a istraživanja pokazuju da redovita upotreba crnog čaja s limunom smanjuje opasnost oboljenja od raka kože. Korica limuna obogaćuje okus kolača i različitih umaka istovremeno jačajući stjenke vena i kapilara, dok limonen iz kore u laboratorijskim uvjetima zaustavlja rast kancerogenih stanica. Hoće li se tako ponašati i u organizmu, otkrit će započeta istraživanja.