Ako ste se pitali kako riješiti neke od problema tinejdžerskog ponašanja, poput problematičnih sadržajima na internetu i kako se postaviti kod ograničenja izlazaka, te što je pretjerano, a što razumno, neke od savjeta donosi zdravstveniodgoj.com.
Komunikacijske naprave i sredstva upravljaju njihovim životima
Ironija je da brojni oblici komunikacije za tinejdžere kao što su instant poruke, sms poruke, razgovori putem mobitela zapravo čine tinejdžere manje spremnima za komunikaciju, barem kada se radi o ljudima s kojima žive. Ipak, u današnjem svijetu je potpuna zabrana upotrebe elektroničkih naprava za komunikaciju ne samo nerealna već i previše surova. Goldman tvrdi da je za većinu tinejdžera od kritične važnosti da budu „umreženi“ sa svojim prijateljima.
Vaše rješenje
Gledajte na problem iz malo šireg ugla, savjetuje profesorica adolescentske psihologije Susan Bartell, dr.sc., iz New Yorka. Ukoliko vaše dijete postiže dobre rezultate u školi, kod kuće obavlja svoje dužnosti i ne povlači se u potpunosti iz obiteljskog života, tada je vjerojatno najbolje „pustiti ga/ju na miru“. Također je u redu postaviti razumne granice, kao što je zabrana tipkanja sms poruka ili pričanja na mobitel tijekom ručka ili večere. Neki roditelji rađe ne žele ostaviti svoje tinejdžere same u sobi za računalom jer im je tada teže vršiti nadzor nad sadržajima koje gledaju, i to je savršeno razuman zahtjev. Mnogi stručnjaci također predlažu uvođenje pravila da se računalo mora isključiti barem sat vremena prije spavanja, kao način da se osigura kvalitetniji i dulji san tinejdžera.
Dobar način za ograničenje vremena koje vaš tinejdžer provodi na mobitelu je tražiti od njega da sam plaća račune za mobitel. I svakako se potrudite nadzirati što vaše dijete radi dok je na internetu, naročito ako koristi društvene mreže poput MySpace-a i Facebook-a. I dalje ste vlasnik stana i računala vi – prema tome, informirajte se o načinima zaštite i kontrole internet sadržaja i o aplikacijama koje su danas dostupne roditeljima kako bi mogli nadzirati pristup problematičnim internetskim stranicama.
Ostajanje vani do kasna
10 i 30 navečer je, a vi ste vašoj kćeri rekli da mora biti doma do 10 navečer. Zašto uporno ignorira vrijeme do kada smije ostati vani?
„Veliki dio onoga što tinejdžeri rade je testiranje granica,“ objašnjava Goldman. „Ali činjenica jest da oni zapravo žele ograničenja, tako da roditelji moraju nastaviti s postavljanjem granica.“
Vaše rješenje
Istražite malo situaciju prije nego što inzistirate da vaše dijete poštuje vrijeme do kada smije ostati vani jer postoji mogućnost da ste postavili nerazumno ograničenje. Nazovite neke od roditelja prijatelja vaše djece i saznajte do kada oni svojoj djeci dopuštaju izlazak. Goldman predlaže da se djeci dopusti i tzv. grace period od 10 minuta, te ako i to ne poštuju, da im kažete koje će biti posljedice – npr. zabrana noćnih izlazaka tjedan dana.
Ako se čini da vam dijete ostaje do kasno vani jer se upustilo u nešto loše ili se doma osjeća nesretno, tada morate s njime razgovarati i vidjeti što je posrijedi. Međutim, ako je vrijeme do kada se dijete mora vratiti kući u skladu s onime što je tipično za društvo vašeg tinejdžera, tada je vrijeme da ga suočite s posljedicama i, ukoliko je potrebno, da uvedete kaznu, ako vaš tinejdžer krši pravila. Kada postavljate pravila, morate misliti ozbiljno. Ne možete zavarati tinejdžera – oni će vas uvijek pozivati na dužnost.
Tekst se nastavlja ispod oglasa