Zabrane pušenja smanjuju broj oboljenja od astme i prijevremenih poroda

Prema rezultatima međunarodne studije objavljene u časopisu Lancet, zakoni kojima se zabranjuje pušenje na javnim mjestima pozitivno utječu na zdravlje djece. U godinu dana otkako su uvedeni zakoni o zabrani pušenja, broj prijevremenih poroda i ozbiljnih napadaja astme u djece smanjio se za 10 posto, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici su analizirali 11 prethodnih studija provedenih u Sjevernoj Americi i Europi.

Na britanskom Kraljevskom koledžu opstetričara i ginekologa smatraju da zabrane pušenja pridonose dobrobiti odraslih i djece.

„Jasan dokaz“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je jedna od prvih većih studija koje proučavaju način na koji zakoni protiv pušenja u različitim zemljama utječu na zdravlje djece koja ondje žive.

Već je dokazano da zakoni koji zabranjuju pušenje na javnim mjestima kao što su kafići, restorani i radna mjesta, štite odrasle od opasnosti pasivnog pušenja.

U ovom istraživanju znanstvenici s Harvarda, sveučilišta u Edinburghu, Maastrichtu i Hasseltu proučili su više od 2 i pol milijuna poroda i gotovo 250 000 posjeta djece bolnici zbog napadaja astme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Jasper Been, glavni autor studije iz Medicinskog centra nizozemskog Sveučilišta u Maastrichtu, kaže da je istraživanje provedeno na djeci mlađoj od 12 godina dovelo do važnih otkrića.

„Naše istraživanje dovelo je do jasnih dokaza da zabrane pušenja imaju značajan pozitivan učinak na zdravlje djece, te snažno podupire preporuke Svjetske zdravstvene organizacije da se stvore okruženja u kojima je zabranjeno pušenje na nacionalnoj razini.“

Istraživanje je pokazalo i da se broj nedonoščadi smanjio za 5 posto nakon uvođenja zabrana pušenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Suautor studije, prof. Aziz Sheikh, kaže da postoji potencijal za poboljšanje zdravlja većeg broja djece.

„S obzirom na rezultate ove studije, mnoge zemlje koje tek trebaju uvesti zakone kojima se zabranjuje pušenje trebaju biti svjesne važnosti zadatka koji je pred njima.“

Jedno od prethodno provedenih istraživanja pokazalo je da je 40 posto djece diljem svijeta redovito izloženo pasivnom pušenju, uzroku bolesti dišnih putova i napadaja astme u djece.

Istraživanje nedavno provedeno u Europi također dokazuje da pasivno pušenje uzrokuje zadebljanje stijenki arterija kod djece, što u kasnijem životu može povećati rizik od srčanog i moždanog udara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima stručnjaka, djeca su osobito osjetljiva na negativne posljedice pasivnog pušenja, budući da im se pluća i imunološki sustav još uvijek razvijaju.

Ukupno 16 posto svjetske populacije trenutačno je zaštićeno zakonima o zabrani pušenja.

Škotska je uvela zabranu pušenja u zatvorenim javnim prostorima 2006., a Engleska 2007. godine.

Prof. Ronnie Lamont s Kraljevskog koledža opstetričara i ginekologa kaže da studija dokazuje da zabrane pušenja imaju vrlo značajan pozitivan učinak na odrasle i djecu.

„Pušenje za vrijeme trudnoće ima štetan utjecaj na razvoj fetusa, pa trudnice moraju znati o kakvom je riziku riječ. Potrebni su im savjeti i pomoć u odricanju od pušenja.

„Vrlo je važno da zdravstveni djelatnici ohrabruju žene da vode zdrav život.“

Iz Kraljevskog koledža opstetričara i ginekologa podržavaju preporuke za daljnje donošenje zakona o zabrani pušenja.

„Pretjerana reakcija“

Glasnogovornik Ministarstva zdravlja kaže da Ministarstvo želi proširiti zabranu pušenja, kako bi postalo protuzakonito da odrasli kupuju djeci cigarete te puše u automobilima u kojima voze djecu.

„Zaustavljamo i prodaju duhana na automatima, povećavamo porez na duhan i zabranjujemo izlaganje duhanskih proizvoda u trgovinama“, izjavio je.

Međutim, Simon Clark, predsjednik udruge pušača Forest, kaže da su djeca obično izložena pasivnom pušenju kod kuće, te smatra da zabrana pušenja na radnom mjestu nema ili gotovo da nema utjecaja na djecu.

„Smiješno je ako izvješće govori da je dim cigareta koji se nalazi u zraku jedini ili glavni uzročnik astme kod djece“, rekao je.

„U posljednjih 40 godina broj oboljelih od astme u Ujedinjenom Kraljevstvu se utrostručio. U tom istom periodu, prepolovio se broj pušača te je danas relativno malo djece izloženo dimu cigarete u zatvorenim prostorima, kao što je kuća ili automobil.“

Clark dodaje da je pozivanje zemalja da uvedu zakone o zabrani pušenja „pretjerana reakcija“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.