Vrdoljak: adresa o kupnji Ine nije Zagreb već Budimpešta

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak potvrdio je da je hrvatska strana razgovarala s predstavnicima Rosnefta i da će danas razgovarati s Gazpromnjeftom, a jedna od tema bila je i moguća prodaja udjela Ine, te ponovio jasan stav Hrvatske da ona neće prodavati svoj udio u toj naftnoj kompaniji, već se za to treba obratiti MOL-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razgovaramo o plinskom tržištu, o energetskoj politici regije, informiramo ih o našim strateškim ciljevima i namjerama i naravno da u sklopu svega toga da se razgovara i o temi Ine,” rekao je Vrdoljak ističući kako “adresa o kupnji Ine nije Zagreb već Budimpešta.”

Vrdoljak smatra da INA mora biti integrirana nacionalna kompanija, najjača u regiji sa svim svojim potencijalima, s investicijama u rafinerijske biznise i u akcije istraživanja i eksploatacije. Prema Vrdoljaku, tu će biti inzistiranja Vlade bez obzira na partnera.

Na novinarski upit kako hrvatski partneri u Europi gledaju na posjete potencijalnih investitora, Vrdoljak izjavljuje kako se vode razgovori s partnerima u Europi oko toga kako Hrvatska može pomoći u osiguravanju novih dobavnih pravaca plina i različitosti izvora kako bi se smanjila ovisnost o ruskom plinu. Smatra kako su na dobrom putu da se Hrvatska potvrdi u jedno energetsko čvorište potrebno ne samo Hrvatskoj, nego i cijeloj jugoistočnoj Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit o interesu ulagača za data room u agenciji za ugljikovodike, u kojem će svi zainteresirani investitori moći pregledavati geološke podatke koji su u vlasništvu Republike Hrvatske te agencija koje su radile istraživanja, Vrdoljak potvrđuje da je interes svih naftnih ulagača koji dolaze u Hrvatsku velik.

“Prije tri dana smo otvorili data room i već sada su popunjeni kapaciteti samog data rooma nekoliko tjedana unaprijed. To znači da velike naftne kompanije svijeta već sada plaćaju ulaznice da bi uopće mogle ući u data room i kupiti dokumentaciju,” tvrdi Vrdoljak.

Na novinarski upit ima li energenta uistinu u velikim količinama pošto su ljudi iz INE na prošlotjednoj panel raspravi u Hypo centru rekli da podaci kojima raspolažu nisu spektakularni tako da će se samo bušenjem vidjeti količine, Vrdoljak je izjavio da je siguran da ako je talijanska strana skoro 20 godina eksploatirala desetke milijarde kubika plina iz polovine Jadrana koja pripada Italiji da sigurno i na drugoj polovini Jadrana nešto ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako i pustimo moj stav o tome, interes naftnih kompanija koje danas plaćaju 5000 eura kako bi ušli u data room samo da bi pogledali podatke, a sutra će plaćati milijune dolara da bi kupili podatke i došli na natječaj govori o tome ima li tamo nečega ili nema. Ja bih pustio procjenu onima koji sigurno znaju više od nas,” objašnjava Vrdoljak.

Na pitanje smatra li da će bivši predsjednik HNS-a Radimir Čačić osnivanjem nove stranke stvarati probleme HNS-u, Vrdoljak je odgovorio kako je posao onih koji vode stranku sačuvati ime, tradiciju i povijest Hrvatske narodne stranke.

“HNS ima 44 tisuće članova. Od trenutka izbacivanja Čačića iz stranke imamo novih 948 članova. Mi smo na inicijativu naših članova i simpatizera krenuli u zaštitu našeg imena, tradicije i povijesti i to ćemo braniti,” zaključio je Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HNS-ov gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić obratio se javnosti nakon što je grad Ivanec primio nagradu Financial Timesa u Cannesu po kojoj je taj grad jedan od 10 najboljih mikro gradova u Europi do 100 000 stanovnika u kategoriji strategije privlačenja i poticanja izravnih stranih ulaganja u konkurenciji 180 gradova iz cijele Europe.

“Bitno je bilo postaviti tim kvalitetnih ljudi, postaviti jasne ciljeve kroz strategije razvoja i spoznati mogućnosti gdje i na koji način možete najoptimalnije raditi” tvrdi Batinić.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.