Djeca i sport – kada početi s treniranjem i koji sport odabrati?

Foto; :USAG- Humphreys/flickr

Sve je više roditelja koji djecu upisuju na sport već u vrtićkoj dobi, no stručnjaci ističu kako je to prerano. Tada je djeci dovoljna redovna dječja igra u parku ili vrtiću dovoljna tjelesna aktivnost za njihov pravilan razvoj. Motiviranje je jako važno, kao i edukacija i navođenje djeteta da samo donese odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijete u vrtićkoj dobi uopće ne može razumjeti sport koji trenira, čak i ako ima sve predispozicije za njega. Takav rani početak treniranja i nerazumijevanje mogu dovesti do potpunog odustajanja od daljnjeg bavljenja sportom.

Često tako djeca lutaju od jednog do drugog sporta, no djetetov odlazak iz nekog sporta može biti iniciran i lošim radom pojedinog kluba ili trenera pa zapravo nije potrebno promijeniti sport, već sredinu.

Kada se preporuča početak treniranja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Početak bavljenja sportom preporučuje se u mlađoj osnovnoškolskoj dobi – od prvog do četvrtog razreda. Inače, borilački sportovi u skupini su sportova u koje se dijete može uspješno uključiti već sa sedam godina, ali i kasnije, sa 14 ili 15 godina. To su bazični sportovi, uz gimnastiku, plivanje i atletiku, iz kojih se djeca kasnije mogu uspješno prebaciti u neki ekipni ili drugi sport, a da im to čak bude prednost.

Što još djeca dobivaju od bavljenja sportom?

Sportski treninzi dva do tri puta tjedno razvijaju disciplinu i komunikacijske vještine djece, a timski duh i osjećaj pripadnosti izgrađuje i otpornost na neuspjehe i situacije u kojima je netko drugi uspješniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Educirajte djecu da odaberu sport koji im najviše odgovara i koji im se najviše sviđa, osigurati im dobre uvjete da se njime bave te ih pustiti da sami procijene koliko se ozbiljno žele baviti sportom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.