Istraživanje pokazalo: Bliski obiteljski odnosi produljuju životni vijek

Foto: Thinkstock

Istraživači su ponovno potvrdili vrijednost tradicionalne obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škola za javno zdravstvo Sveučilišta u Torontu provela je istraživanje koje je otkrilo kako stariji muškarci i žene s bliskim obiteljskim vezama imaju veću vjerojatnost dugog života od onih koji nisu bili osobito bliski sa svojom obitelji.

Čak ni oni s bliskim prijateljima nisu imali tolike izglede kao oni s pozitivnim obiteljskim vezama, otkriva glavni istraživač James Iveniuk.

“Čini se kako su obiteljske veze važnije od prijateljstva”, izjavio je je Iveniuk za CBS News. “Možete biti bliski sa svojim prijateljima, no to nema toliki učinak. S druge strane, ukolko niste bliski sa svojom obitelji, imate veći rizik od ranijeg umiranja.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iveniuk govori kako rezultati ovog istraživanja, koje je objavljeno na konvenciji Američkog sociološkog društva u Seattleu, osobito otkrivaju kako oni koji nisu bliski sa svojom obitelji češće stradaju od srčanog ili moždanog udara.

Sudionici istraživanja naveli su najbliže osobe od povjerenja i opisali svoje odnose s njima. Otkriveno je kako oni sudionici koji su naveli obitelj, a da to ne uključuje supzružnika, imaju 6% rizika da će umrijeti u sljedećih 5 godina. S druge strane, oni koji nekog iz obitelji kao osobu od povjerenja imali su 14% rizika da će umrijeti u sljedećih 5 godina.

Istraživanje je, čini se, također podržalo velike obitelji. Istraživači su otkrili kako oni koji su naveli više obiteljskih članova imaju manju vjerojatnost da će umrijeti u sljedećih 5 godina od onih koji su naveli manje obitlejskih članova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri čimbenika dugovječnosti, prema Iveniuku i kolegi istraživaču te biostatističaru L. Philipu Schummu sa Sveučilišta u Chicagu, su brak, obitelj i prijatlelji, društvena aktivnost te posjedovanje bliskih osoba od povjerenja.

Iveniuk je nagađao o razlozima dugovječnosti unutar bliske obitelji govoreći kako je mogući razlog “očekivanje da će se obitelj binuti o nama,” dok će se prijatelji odseliti.
Međunarodno poznata autorica (“Children at Risk” – Ugrožena djeca i “Marriage Matters” – Brak je važan), govornica i kolumnistica dr. Janice Shaw Crouse je izjavila, za LifeSiteNews, kako rezultati istaživanja nisu iznenađujući te podupiru središnju ulogu obitelji za osobno i društveno zdravlje. Žalila se kako se takva obiteljska podrška umanjuje. “Krakovi sloma obitelji su u korijenu svakog društvenog problema s kojim se u Americi suočavamo. “, rekla je.

Crouse, koja je pisala govor za predsjednika Georga H. W. Busha te je viša suradnica na Institutu Beverly LaHaye, dva je puta bila službeni delegat Sjedinjenih Država za Ujednjene Narode te je služila kao izvršna direktorica Svjetskog Susreta Obitelji 2015. Ona iz svog profesionalnog iskustva, zaključuje kako “obitelj, majka i otac u braku, pružaju nabolji temelj za dobrobit djeteta.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jednako važno je to da otac i majka koji su u braku pružaju nabolji temelj za dobrobit cijelog društva.”

Istraživanje je kritizirala Northwell Healthova dr. Gisele Wolf-Klein, iz Great Necka u New Yorku, zato što “koncept obitelji” nije proširen na nekrvne veze, poput nevjenčanih “obitelji” te na “homoseksualne i transrodne situacije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.