Kako uštedjeti? Donosimo 6 savjeta za planiranje troškova

štednja troškovi
Foto: Depositphotos

Uz povećanje cijena, gospodarsku krizu i poremećaje na tržištu uslijed pandemije koronavirusa, ali i ruske invazije na Ukrajinu, možda je pravo vrijeme da promijenite neke navike koje štete vašoj financijskoj stabilnosti. Ove će vam metode pomoći da odluke o štednji i organiziranju troškova, napokon provedete u djelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Univerzalno pravilo za ostanak “u plusu” zapravo je vrlo jednostavno i kaže: Nikad ne smijete potrošiti više nego što zaradite. Zvuči banalno, ali upravo je život iznad vlastitih mogućnosti poguban za financijsku stabilnost.

Savjeti za smanjenje troškova

1. Da biste uspješno upravljali kućnim proračunom, trebate u svakom trenutku znati koliko zarađujete i koliko trošite, kako biste uskladili prihode i rashode. Napravite tjedni ili mjesečni plan.

2. Podijelite prihode na: redovne (plaća, zarada od iznajmljivanja i slično) te izvanredne (bonusi na plaću ili bilo kakva vrsta dodatne zarade).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rashode također podijelite u te dvije skupine. U redovne spadaju troškovi najma stana, režija, kredita, hrane, prijevoza na posao; izvanredni su najčešće nepredviđeni troškovi kao što su popravak automobila ili kućanskih aparata.

3. Uočite li da se neki kućanski aparat počeo kvariti, počnite odvajati određenu količinu novca nekoliko mjeseci unaprijed, kako vam se ne bi dogodili neplanirani i veliki troškovi odjednom.

4. Na kraju svakog mjeseca, pogledajte jeste li na nuli, jeste li uštedjeli ili ste možda pak, u minusu. Ako se ispostavi posljednje, prvenstveni vaš cilj treba biti izlazak iz minusa, a tek onda ostvarivanje viška sredstava. To možete samo ukoliko zarađujete više ili trošite manje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Dio problema lošeg upravljanja kućnim proračunom, često leži i u tome što trošimo novac na pogrešne stvari. Pratite akcije u trgovinama, kupujte samo ono što vam je potrebno i što znate da ćete potrošiti. Izbacite kreditne kartice iz svakodnevne upotrebe. Kada plaćate nešto kreditnom karticom, nemate osjećaj da ste potrošili toliki novac. Ako sa sobom nosite gotovinu, manje su šanse nepotrebnih troškova.

6. Nosite ručak na posao. Osim što ćete se na ovaj način hraniti zdravije, ovo je jednostavan način da uštedite.

Pokušajte među svojim navikama pronaći onu bez koje možete, a koja vam donosi nepotreban trošak. Što je najvažnije, nemojte odustajati, ako prvi pokušaj bude neuspješan!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.