-->
Srijeda, 8 siječnja, 2025
7.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Marijan Jović: Europom, na žalost, sve više upravljaju neizabrani birokrati

Podijeli

“Politika tiskanja novca unedogled se vodi i dan danas, a političari koji su i odlučili postaviti Christine Lagarde na mjesto nove predsjednice ECB-a u strahu od recesije nemaju drugi odgovor nego osigurati neograničene količine novca u bankarskom sustavu”, piše Marijan Jović u kolumni za Hrvatski tjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Christine Lagarde naslijedit će Marija Draghija i uskoro postati predsjednicom Europske središnje banke. Budući da na tu funkciju prelazi s pozicije predsjednice MMF-a, ne će biti iznenađenja niti promjena u politici vođenja zajedničke europske banke. Izabrana je od strane političara, a i sama je bila ministricom financija Francuske te je evidentno kako će novu funkciju obnašati birokratski, po željama politike. Nije na odmet spomenuti kako je u svojoj zemlji bila optužena za kriminalne aktivnosti, doduše optužnica je čudesno nestala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova globalna kriza?

Iako je od velike gospodarske krize prošlo više od deset godina, njezini uzroci u vidu nekontrolirane i nenadzirane kreditne ekspanzije nisu riješeni na ispravan način. Politika tiskanja novca unedogled se vodi i dan danas, a političari koji su i odlučili postaviti novu predsjednicu ECB-a u strahu od recesije nemaju drugi odgovor do li osigurati neograničene količine novca u bankarskom sustavu. To je vjerojatno i jedini posao koji će ona uspješno voditi, dok su drugi projekti, poput osiguravanja zajedničkoga europskog fonda koji bi služio pojedinim zemljama za lakšu borbu s nenadanim ekonomskim problemima, teško ostvarivi. Razlog je, naravno, u sve većem nepovjerenju između zemalja Europske unije, gdje svaka vodi svoju sebičnu politiku i ostavlja malo nade u ostvarivanje zajedničkih projekata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Christine Lagarde poznata je po zagovaranju niskih kamatnih stopa te je čak hvalila politiku negativnih kamata, koje su po njoj učinile dobro Japanu i Europi. Realnost je posve drukčija jer su negativne kamate na životu održale velike kompanije i banke koje su u stvari trebale propasti. Negativne kamate konstantno kažnjavaju štediše i stvaraju sve veću nejednakost u plaćama i bogatstvu stanovništva. U osnovi, monetarna politika ne bi smjela služiti upravljanju ekonomijom već joj osigurati likvidnost, ali kako je upravljanje ekonomijom posljednjih godina potpuno prešlo u ruke političara, polažu se sve nade u središnje banke koje će, eto, tiskati novac jedno desetljeće, a rezultat je i do sada bio mizeran. Još samo nedostaje rast inflacije da se upotpuni scenarij za početak nove globalne krize, i to krize globalnoga duga, koja bi lako mogla postati najveća u povijesti.

Različite situacije

Dodatni je europski problem potpuno različita ekonomska situacija u pojedinim zemljama. I dok je Njemačka u suficitu i ekonomskom rastu, Italija se bori s dugovima i deficitom te sve slabijom ekonomijom. Nemoguće je primjenjivati istu monetarnu politiku u ovim dvjema zemljama, a svaka europska zemlja ima svoje specifičnosti. S obzirom na to da od zajedničke europske ekonomije očito nema ništa, čitav projekt zajedničke valute i zajedničke središnje banke postaje iz dana u dan besmisleniji. Što duže bude postojala i uplitala se u ekonomske tijekove, Europska središnja banka bit će sve veći problem koji će u budućnosti trebati riješiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trenutačna politika čini dobro velikim korporacijama i podiže cijene dionica i slično. Međutim, realna je ekonomija u sve lošijoj poziciji, a običan puk zarađuje sve manje. Realno je stoga i pretpostaviti kako će vlade prikrivati stvarno stanje ekonomije koliko god mogu, ali stvarnost nije moguće vječno prikrivati. Nominalno i statistički ekonomija će naizgled rasti, realno će život u Europi biti sve teži. Europom, na žalost, sve više upravljaju neizabrani birokrati, a njihova je politika sve češće u suprotnosti s interesima europskih naroda. Općenito je udjel države u ekonomiji postao prevelik, oko pedeset posto europske ekonomije iz državne je potrošnje. Porezi su sve veći, a tržište ima sve manji utjecaj. Porezni teret sve više usmjerava tijek novca k bogatijim slojevima društva.

Pumpanje balona

S obzirom na visoke dugove, iduća bi recesija mogla potrajati. Odgovor političara i središnjih banaka, naravno, opet će biti tiskanje novca, čiji je učinak sve manji. Dugoročno je teško predvidjeti na koji će se način odraziti priljev novostvorenoga novca – inflacijom potrošačkih cijena ili rastom cijena dugoročne imovine? Burze će vrlo izgledno rušiti nove cjenovne rekorde, a statistika pokazivati rast gospodarstva. Ipak, upravljanje ekonomijom putem tiskanja novca ne može završiti dobro. Ono kad-tad mora prestati ili će ljudi izgubiti povjerenje u novac i središnje banke. Što dulje potraje pumpanje balona, njegovo će pucanje biti bolnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada ne bude više neograničenoga novca, pad cijena pogodit će svu imovinu, nekretnine, dionice i obveznice koje će izgubiti veliki dio vrijednosti. U pitanje tada dolaze i isplate mirovina, ušteđevine koje će biti oporezovane, plaće, zaposlenost itd. Posljedice takva ekonomskoga raspada mogle bi biti veliki neredi diljem svijeta, ratovi pa i raspad sustava kakva poznajemo. Jedini odgovor na neograničeni rast duga ustanovljavanje je novoga ekonomskog modela i resetiranje sustava. Je li takvo što moguće postići u trenutačnim okolnostima, tek će se vidjeti. Rizik je prevelik, naročito za političare koji zagovaraju tiskanje novca. Ostaje nam, dakle, jedino gledati kako će se stvari u budućnosti odvijati, uz znanje da niti jednom u povijesti tiskanje novca nije nadjačalo realnu ekonomiju.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Hrvatski tjednik

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci