Bez obzira na pritiske EU, poljski Senat prihvatio nacrt zakona o izboru predsjednika Vrhovnog suda

Poljski senatori su u noći na srijedu prihvatili nacrt zakona o izboru novog predsjednika Vrhovnog suda, uz povike prosvjednika koji su u posljednji tren pokušali spriječiti donošenje te reforme koja je naišla na kritiku Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
epa06908525 People gather in a protest organized by opponents of the judicial reform, in front of the Polish Senate headquarters in Warsaw, Poland, 25 July 2018. The Polish Senate (upper house) discuss amendments to laws on the Supreme Court and organisation of the courts. After the debate and possible committee work, senators will vote on the amendments. EPA/Tomasz Gzell POLAND OUT

Šezdeset je senatora glasovalo za nacrt zakona, trideset je bilo protiv i jedan je bio suzdržan.

Nacrt zakona koji je u brzinskoj proceduri prošao u donjem domu parlamenta (Sejmu), treba još potpisati predsjednik države Andrzej Duda.

“Sramite se!”, “Senat je naš”, “Senatore, ne potpisuj, povijest će ti suditi!”, izvikivalo je oko tisuću prosvjednika koji od prošlog tjedna negoduju ispred zgrade parlamenta. Njihovi su se povici čuli u dvorani u kojoj je zasjedao Senat. Stotinjak najupornijih ostalo je sve do glasovanja u 1.40 sati po mjesnom vremenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cilj ovog zakona je samo promjena sudaca” Vrhovnog suda, rekao je uoči glasovanja liberalni senator Aleksander Pociej (Građanska platforma, PO, oporba).

Autori ovog nacrta zakona ističu da mu je cilj ponajprije ubrzati izbor novog predsjednika Vrhovnog suda koji će zamijeniti Malgorzatu Gersdorf koja ne želi otići u mirovinu, na što je žele prisiliti konzervativci u okviru pravosudne reforme koju kritiziraju oporba i Bruxelles.

Zbog odredaba nacrta zakona o Vrhovnom sudu Europska komisija je pokrenula pravni postupak protiv Poljske koji bi se mogao završiti financijskim sankcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EK je usto prvi put uveo Poljskoj mjere zbog cjelokupne pravosudne reforme koja, drži Bruxelles, “sustavno” prijeti vladavini prava jer omogućuje vladi kontrolu nad pravosuđem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.