Europska komisija spremna raspravljati o kriteriju za razmještanje izbjeglica

Foto: fah

Europska komisija je u ponedjeljak iskazala spremnost da razgovora o kriterijama na temelju kojih je predložila kvote za razmještanje izbjeglica po zemljama članicama, nakon što su Francuska i Njemačka odbacile te prijedloge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi nismo iznenađeni, očekivali smo to i spremni smo na detaljne razgovore sa zemljama članicama”, rekla je glasnogovornica Komisije Natasha Bertaud.

Njemački i francuski ministri unutarnjih poslova u zajedničkom pismu su ocijenili da prijedlog Komisije za razmještanje izbjeglica “nije uravnotežen”.

Komisija je u prošlu srijedu predložila kvote za raspodjelu 40.000 tražitelja azila iz Sirije i Eritreje koji su stigli u Italiju i Grčku te još 20.000 sirijskih izbjeglica, koji se trenutačno nalaze izvan EU-a, a imaju pravo na međunarodnu zaštitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija je u svom prijedlogu izračunala ključ za raspodjelu izbjeglica na temelju nekoliko kriterija – broju stanovnika, BDP-u, stopi nezaposlenosti i broju ranije primljenih izbjeglica.

Njemački i francuski ministri unutarnjih poslova Thomas de Maiziere i Bernard Cazeneuve istaknuli su u svom pismu da je “potrebno na europskoj razini provesti temeljite razgovore kako bi se ravnoteža između odgovornosti i solidarnosti” te da u većoj mjeri treba uzeti u obzir ranije poduzete napore, to jest broj izbjeglica koje su pojedine zemlje članice ranije primile.

Po izračunu Europske komisije, Hrvatska bi trebala primiti 1,87 posto izbjeglica iz Grčke i Italije, ukupno njih 747, te 315 sirijskih izbjeglica, odnosno 1,58 posto od njih 20.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.