Europski parlament traži da se EU suprotstavi ruskoj “propagandi”

Foto: fah

Zastupnici Europskog parlamenta su u rezoluciji usvojenoj u srijedu upozorili na jačanje “neprijateljske propagande” Rusije protiv EU-a i pozvali Bruxelles da pojača aktivnosti protiv širenja dezinformacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici su u rezoluciji osudili medije povezane s Kremljom poput televizije RT, ranije Russia Today, i novinsku agenciju Sputnik da šire “potpuno lažne” vijesti i zatražili od Europske unije da osnaži njenu skromnu deveteročlanu službu za za stratešku komunikaciju osnovanu za suzbijanje dezinformacija dok rastu napetosti s Rusijom zbog sukoba u Ukrajini, izvijestila je agencija AFP.

Zastupnici su rekli da su “ozbiljno zabrinuti brzim širenjem od Kremlja poticanih aktivnosti u Europi, uključujući dezinformacije i propagandu kojima se nastoji održati ili povećati utjecaj Rusije u cilju slabljenja i dijeljenja EU-a”.

Rezolucija je prihvaćena s 304 glasova za, 179 protiv i 208 suzdržanih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europarlamentarci upozoravaju da Kremlj koristi “široki raspon instrumenata”, uključujući think-tankove, televiziju i “pseudo-novinske agencije” za širenje lažnih informacija.

Rezolucija kaže da je od ruske ilegalne aneksije Krima 2014. Kremlj pojačao napore da u pitanje dovede “demokratske vrijednosti, podijeli Europu, okuplja domaću potporu i stvara utisak neuspješnosti država u istočnom susjedstvu EU-a”.

Ruska vlada također financira političke stranke u EU i podržava “anti-EU snage”, poput populističkih i stranaka krajnje desnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament je također upozorio i na propagandu Islamske države, al Qaede i drugih terorističkih skupina i pozvao članice EU-a da čine više kako bi se suprotstavile nastojanjima tih skupina da radikaliziraju mlade u Europi.

Kako bi se suprotstavilo kampanjama protiv EU-a, zastupnici sugeriraju ulaganje u podizanje svijesti, obrazovanje, online i lokalne medije, istraživačko novinarstvo i informacijsku pismenost koji bi pomogli građanima da kritički pristupaju i analiziraju medijske sadržaje. Jednako je važno prilagoditi komunikaciju s obzirom na regionalne specifičnosti, uključujući i pristup informacijama na lokalnim jezicima, preporučuju, među ostalim, zastupnici.

Rezolucija također sugerira produbljivanje suradnje EU-a i NATO-a u strateškoj komunikaciji, snaženje EU-ovog odjela za stratešku komunikaciju i davanje veće podrške medijima u susjednim zemljama EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvjestiteljica EP-a Anna Fotyga (ECR, Poljska) je za portal Europskog parlamenta uoči glasovanja ocijenila da Rusija u nastojanju da ostvari utjecaj na medijskom prostoru Europe koristi hladnoratovske metode i alate .

“Mnogo toga se dogodilo nakon ruske agresije u Ukrajini i aneksije Krima. To je uistinu alarm za nas. S našeg stajališta u središnjoj i istočnoj Europi, Rusija je počela mijenjati informacije i utjecati na medijsko tržište mnogo ranije, te je nastavila s metodama i alatima korištenima u Hladnom ratu”, rekla je Fotyga.

Glede propagande radikalnih islamističkih skupina Fotyga je upozorila da ona nije usmjerena samo na mlade muslimane. “Nažalost, ne radi se samo o mladim muslimanima. Korištenjem raznih alata privukli su ljude različitih generacija i vjeroispovijesti te ih preobratili i radikalizirali. Susrela sam se s predstavnicima ministarstava država članica te mogu reći da je za političare traumatično da se mladi ljudi mogu okrenuti protiv vlastitog naroda”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.