Grandiozno obilježavanje 200. obljetnice bitke kod Waterlooa

epa04758259 A handout photograph made available on 20 May 2015 by the British Ministry of Defence showing British Army Corporal Matthew Viggers, a re-enactor from 6 Company 2nd Battalion Coldstream Guards, commemorating the Coldstream Guards actions during the Battle of Waterloo, in Waterloo, Belgium on 07 May 2015. A small ceremony took place in Belgium, 200 years on from the intense Battle of Waterloo. Personnel from 1st Battalion Coldstream Guards, based in Windsor attended a service and rededication of the memorial plaque of the men of 2nd Battalion Coldstream Guards who defended Hougoumont Farm in 1815 against French Emperor Napoleon's army. The battle at Waterloo is where British, Germans, Belgians, Dutch and Prussians defeated French Emperor Napoleon's army 18th June 1815. EPA/RICHARD WATT / BRITISH MINISTRY OF DEFENCE / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Događanja organizirana oko 18. lipnja radi proslave 200. obljetnice bitke kod Waterlooa najavljuju se grandioznim, s oko 200.000 gledatelja koliko ih se očekuje u tri dana, 350 akreditiranih novinara, šačice okrunjenih glava i više od 5000 kostimiranih statista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripremana godinama, komemoracija želi biti na razini značaja krvavog sukoba koji je 18. lipnja 1815., dvadesetak kilometara južno od Bruxellesa, suprotstavio carsku vojsku predvođenu Napoleonom i združene snage (britanske, njemačke i flamanske) vojvode od Wellingtona te pruske maršala Bluechera.

Ishod je poznat. Na gotovo 200.000 vojnika (93.000 Francuza, 125.000 združenih) koji su se sukobili na brabantskoj čistini, više od 10.000 je izgubilo život nakon desetak sati borbi, ponekad čovjeka na čovjeka, a 35.000 ih je ranjeno, od kojih će nekoliko tisuća umrijeti u nadolazećim danima.

Waterloo predstavlja konačan pad francuskog cara, primorana na egzil bez povratka na britanski otočić Sv. Helena, u južnom Atlantiku, nakon poraza od združenih monarhija odlučnih da okončaju više od dva desetljeća nemira i ratova pokrenutih Francuskom revolucijom 1789. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon bitke kod Waterlooa kartu Europe ponovno će iscrtati pobjedničke sile a Stari kontinent živjet će u relativnom miru tijekom jednog stoljeća, do Prvog svjetskog rata 1914.-1918. godine.

“Ideja je odaslati prigodom te 200. obljetnice poruku pomirenja i saveza”, rečeno je iz ureda belgijskog premijera Charlesa Michela koji organizira protokolarnu svečanost koja će se održati na bojnom polju u četvrtak, 18. lipnja, u 11 sati, u trenutku kad su, 200 godina ranije, ispaljene prve kugle iz francuskih topova u pravcu britanskih crta bojišnice.

U podnožju brdašca koji nadvisuje lav podignuta na bojnom polju, svečanost će okupiti oko belgijskog kralja Philippea i kraljice Mathilde, nizozemski kraljevski par, luksemburško vojvodstvo, predstavnika britanske kraljevske obitelji (princ Edward), kao i potomke glavnih zaraćenih strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan prije princ Charles i njegova supruga Camilla prisustvovat će inauguraciji nakon obnove farme Hougoumont, položaja koji je štitio desno krilo saveznika.

Pariz će zastupati francuski veleposlanik u Belgiji, kao i njemački veleposlanik Njemačku.

Povodom 200. obljetnice u Belgiji su izdana brojna znanstvena djela, stripovi a i nova vrsta piva ponudit će se na tržištu. Iako je predviđeno 60.000 mjesta odavno više nisu na raspolaganju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četvrtak više od 5000 statista u kostimima iz onog doba, 360 konja i 100 topova sudjelovat će u rekonstruiranju prve faze bitke, “Francuskom napadu”, dok će u petak odigrati “Združeni odgovor”.

Bit će to najveća rekonstrukcija iz Napoleonova doba ikada ostvarena na svijetu”, objasnio je Etienne Claude, dužnosnik organizacije događaja čiji proračun premašuje deset milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.