Izbjeglice uglavnom nespremne za njemačko tržište rada

migranti
Foto: fah

U sljedećih nekoliko godina bi se, po procjenama ekonomskog instituta Ifw iz Kiela, broj nezaposlenih u Njemačkoj mogao bi se, zbog priljeva migranta, povećati za 376.000, javljaju u ponedjeljak njemački mediji navodeći da je većina pristiglih izbjeglica kvalifikacijski nespremna za njemačko tržište rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekuje se da bi do 2017. ukupan broj izbjeglica, koji će steći pravo na dugotrajni boravak u Njemačkoj, mogao doseći milijun. Od tog broja je oko polovice radno sposobnih, a stalno zaposlenje bi moglo pronaći oko 94.000 izbjeglica”, javlja dnevnik Bild pozivajući se na procjenu Instituta za svjetsko gospodarstvo (Ifw).

Isti institut preporuča, s obzirom na niski stupanj kvalifikacije većine izbjeglica, da se poslodavcima omoguće državne subvencije kojima bi se financiralo zapošljavanje izbjeglica po satnicama nižima od zakonom zajamčene satnice od 8,50 eura.

Prema prvim analizama, stupanj kvalifikacije izbjeglica koje dolaze u Njemačku je vrlo nizak. U zemljama porijekla, poput Afganistana, stopa nepismenosti kod mladih između 14 i 29 godina prelazi 50 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od zemalja iz kojih dolazi najveći broj izbjeglica Sirija slovi kao zemlja s dobro obrazovanim stanovništvom. No čak i kod izbjeglica iz Sirije broj onih s visokoškolskim obrazovanjem ne premašuje vrijednost od 6 posto. Kako je nedavno procijenio ekonomski institut Ifo iz Muenchena, čak i kada izbjeglice posjeduju kvalifikaciju ona u velikom broju slučajeva ne odgovara njemačkim standardima.

Ifo je predložio da, osim pojačanih programa integracije poput učenja njemačkog, država dodatna sredstva uloži i u kvalifikaciju izbjeglica s dugoročnim izgledima za ostanak u Njemačkoj.

Još je na samom početku izbjegličke krize njemačka ministrica rada Andrea Nahles zaključila je kako je svega svaki deseti izbjeglica koji dolazi u Njemačku spreman za njemačko tržište rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.