-->
Četvrtak, 9 siječnja, 2025
12.7 C
Zagreb
Pratite nas:

Izglasana nova EU uredba: Pogledajte za koliko Hrvatska mora smanjiti emisiju stakleničkih plinova

Podijeli

Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strassbourgu izglasana je nova Uredba o raspodjeli tereta za smanjenje maksimalnih emisija stakleničkih plinova iz prometa, zgrada i poljoprivrede u državama članicama do 2030. Prema toj Uredbi, Hrvatska do tada mora smanjiti emisiju 16.7%.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve države članice moraju smanjiti emisije do 2030. u odnosu na razine iz 2005. Ciljevi smanjenja emisija za svaku državu članicu temelje se na BDP-u po stanovniku i troškovnoj učinkovitosti.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova Uredba o raspodjeli tereta donosi smanjenje maksimalnih emisija stakleničkih plinova iz prometa, zgrada i poljoprivrede u državama članicama do 2030.

Parlament je tzv. reviziju Uredbe o raspodjeli tereta u utorak usvojio s s 486 glasova za, 132 protiv i 10 suzdržanih, izvijestio je hrvatski Ured Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Klimatski radikali idu korak dalje: Iza diverzija u muzejima stoji filantrop povezan s Gatesom i Sorosem

Uredbom je određeno obvezujuće godišnje smanjenje emisija stakleničkih plinova iz cestovnog prometa, grijanja zgrada, poljoprivrede, malih industrijskih postrojenja i gospodarenja otpadom u svim državama članicama. Njome se trenutačno regulira oko 60 % svih emisija u EU-u.

>Greta Thunberg poziva na rušenje kapitalizma zbog “klimatskih promjena”

Revidiranom Uredbom povećava se cilj smanjenja za emisiju stakleničkih plinova do 2030. s 30 % na 40 % u odnosu na razine iz 2005. Po prvi put sve države članice moraju smanjiti te emisije u rasponu od 10 % do 50 %. Ciljevi za svaku državu članicu do 2030. temelje se na BDP-u po stanovniku i troškovnoj učinkovitosti. Države članice također neće smjeti prekoračiti svoju godišnju emisijsku kvotu.

Fleksibilnost i transparentnost

Uredbom se uspostavlja ravnoteža između potrebe da države članice budu fleksibilne u postizanju svojih ciljeva, osiguravajući pritom pravednu i društveno pravičnu tranziciju te potrebe da se zatvore rupe u zakonima i tako postigne cilj smanjenja emisija na razini Unije. Stoga postoje ograničenja u broju emisijskih jedinica koje države članice mogu zadržati iz prijašnjih godina, posuditi iz nadolazećih i trgovati njima s drugim državama članicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Istraživanje u uglednom Lancetu suprotno klimatskoj agendi: Globalno zatopljenje smanjuje ukupnu smrtnost

Uredba o raspodjeli tereta dio je paketa „Spremni za 55 % do 2030.”, odnosno plana EU-a za smanjenje emisija stakleničkih plinova do 2030. za najmanje 55 % u usporedbi s razinama iz 1990. u skladu s Europskim zakonom o klimi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci