London iznosi prijedloge o irskoj granici nakon Brexita

Foto: fah

Britanska vlada u srijedu iznosi svoje prijedloge o granici između Irske i Sjeverne Irske nakon Brexita, pokušavajući privoliti dvadeset sedmoricu da to pitanje povežu s pitanjem njihovih trgovinskih veza u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija je u utorak zapravo potvrdila da prije bilo kakvih trgovinskih pregovora treba postići pomak u vezi s trima važnim temama – sudbinom europskih građana, cijenom koju treba platiti za razdruživanje i pitanjem irske granice. No London želi da se o budućem trgovinskom partnerstvu i o izlasku razgovara istodobno.

Britansko ministarstvo za Brexit ponovo ističe u svojim prijedlozima koje će iznijeti u srijedu, da ne želi povratak graničnih prijelaza, simbola čvrste granice između Irske i britanske pokrajine Sjeverne Irske, nakon izlaska Velike Britanije iz Europske unije.

“Imamo veoma jasna načela. Naš prioritet je usuglasiti se o tome da neće biti granične infrastrukture koja bi značila povratak na granične prijelaze iz prošlosti i koja bi bila potpuno neprihvatljiva za Veliku Britaniju”, piše ministarstvo u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi to ostvarila, britanska vlada nudi EU-u dvije mogućnosti: “novo carinsko partnerstvo” koje bi omogućilo da “nema nikakve granice između Velike Britanije i Irske” ili pak “carinske dogovore” koji bi mogli uključivati ukidanje prijavljivanja robe na ulasku i izlasku te posebne trgovinske ugovore sa Sjevernom Irskom.

Britanska vlada je u utorak izrazila želju da nakon Brexita s EU-om potpiše ugovor o privremenoj carinskoj uniji koji bi vrijedio oko dvije godine, što je Bruxelles hladno dočekao ocijenivši ga preuranjenim.

U tom okršaju oko redoslijeda pitanja o kojima će se pregovarati, irska vlada je pohvalila britanske prijedloge podsjetivši da su “prva zadaća u sljedećim krugovima pregovora i dalje (…) građanska prava, financijsko rješenje i pitanja specifična za Irsku”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.