Mađarska državna inicijativa “Za život” smanjila broj pobačaja za 25 posto

Foto: Fah

U komunističkoj Mađarskoj pobačaj je bio osnovno sredstvo za kontrolu rađanja. Danas, napori zaštitnika života premijera Viktora Orbana smanjuju broj pobačaja, piše Lifesitenews.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orbanova administracija žene javno potiče na rađanje. Njegova vlada pomaže pri organiziranju posvojenja, pomaže obiteljima, potiče vjeronauk i uvodi tečajeve etike u sustav javnog obrazovanja.

Kao rezultat tih mjera, od 2010. do 2015. godine stopa pobačaja pala je za 23 posto, a u prvom kvartalu 2016. godine još za dodatnih četiri posto – ovo su informacije državnog tajnika u Ministarstvu za ljudske resurse, objavljene u novinama  Magyar Hirlar .

U kampanji „Za život”, 2011. godine, na autobusne su stanice lijepljeni plakati sa slikom bebe u utrobi koja govori: „Razumijem da još niste spremni za mene, ali dovedite me do agencije za posvajanje, ostavite me na životu!”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Orban je bio kritiziran radi kampanje za zaštitu života i korištenja europskog novca za te svrhe. U lipnju 2011. godine povjerenica Europske unije za temeljna ljudska prava, Viviane  Reding, izjavila je: “Ova kampanja ide protiv europskih vrijednosti. Želimo da se europski novac što prije vrati u fondove”.

Mađarski državni tajnik za obitelj i mlade Miklos Soltesz branio je kampanju riječima „Želimo istaknuti vrijednost života!“

Obamina administracija i Ujedinjeni narodi kritizirali su Orbanovu konzervativnu vladu optužujući je da sprječava pristup pobačaju pomoću „nepotrebnog vremena čekanja, neprijateljskog savjetovanja ili prigovora savjesti”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove je godine UN to nazvao “spolnom diskriminacijom”.

Ustav Mađarske, donesen 2011. godine, izrazito pak navodi da će ljudski život biti zaštićen od trenutka začeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.