Medicinska sestra dobila otkaz jer je ponudila da će moliti za pacijente

Snimka zaslona

Medicinska sestra s 15-godišnjim radnim iskustvom, koja je ponudila da će moliti za pacijente koji su čekali operativni zahvat, otpuštena je s posla zbog “grubog prekršaja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sestra Sara Kuteh optužena je za vođenje „neželjenih rasprava“, koje su navodno uznemiravale pacijente, te za ignoriranje smjernica o ponašanju vezano uz rasprave o osobnim uvjerenjima.

Ona sad pak tuži bolnicu Darent Valley u Dartfordu, u engleskom Kentu, za neopravdani otkaz, prenosi Daily Mail.

Ova majka troje djece tvrdi da je njezin posao uključivao ispitivanje ljudi pripremanih za operaciju o njihovom vjerskom opredjeljenju, te da je vjerovala da je pacijentima bilo ugodno s njom razgovarati o svojim uvjerenjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je da je suspendirana, a zatim ispraćena iz bolnice, što je opisala kao „nesrazmjeran i kazneni“ postupak.

„Bilo mi je vrlo neugodno i bolno, nakon svega što sam učinila za svih tih godina rada kao medicinska sestra“, rekla je gospođa Kuteh.

„Ispraćena sam iz bolnice nakon svega što sam učinila tijekom svih tih godina rada kao medicinska sestra, i rečeno mi je da čak ne mogu razgovarati ni s kime od svojih kolega.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Sve što sam učinila bilo je iz srca i u duhu njege odnosno brige. Kako bi ikada moglo biti štetno po nekoga govoriti mu o Isusu?“

Razrješenje dolazi nakon što je Ured za jednakost i ljudska prava uputio kritiku “politički korektnim organizacijama” koje ograničavaju slobodu izražavanja.

A prije svega nekoliko tjedana britanska premijerka Theresa May je izjavila pred zastupnicima da bi se kršćani trebali osjećati slobodnima govoriti o svojoj vjeri na radnom mjestu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predana kršćanka, gospođa Kuteh, preselila se u Dartford 2007. godine i postala medicinskom sestrom 2012. U studenom 2015., preuzela je novu ulogu, te je procjenjivala zdravlje pacijenata prije odlaska na operaciju.

Procijenila bi oko 50 pacijenata tjedno, a razgovarala je s više od 1000 pacijenata u pola godine.

Kao sastavni dio posla, od nje se tražilo da pomaže pacijentima u popunjavanju upitnika koji je sadržavao i pitanje o vjeri.

Gđa. Kuteh je priznala da je, kad je tek počela raditi ovaj posao, razgovarala s nekolicinom pacijenata o vjeri bez njihova pristanka. No nakon upozorenja u travnju, izjavila je da je postala opreznijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekla je da je pitanje vjere ponekad iskrsnulo ako pacijent nije označio nijedno polje u upitniku kod vjeroispovijesti. No rekla je da bi često pacijent bio taj koji bi prvi progovorio o vjeri i da ona svoja uvjerenja nije nametala nikome.

Gđa Kuteh je otpuštena u kolovozu, nakon što su istragu popratila tri daljnja prigovora u lipnju.

Sestri je rečeno da se jedna pacijentica žalila da joj je dala Bibliju koju nije željela i da je sestra nakon toga izjavila da će moliti za nju. Druga je pak optužila sestru za držanje propovijedi.

Povjerenstvo je izjavilo za Daily Mail: „Imamo dužnost prema našim pacijentima da ih -kada su najranjiviji – ne izlažemo neželjenim uvjerenjima i/ili pogledima, vjerskim ni drugim. Osjećamo da smo postupili ispravno u ovom slučaju”.

Gđa Kuteh prigovara, s druge strane, da je disciplinski postupak bio manjkav jer joj nitko nije ukazao odmah na prigovore. Izjavila je da su joj prezentirane samo površne bilješke kolega koji su zabilježili komentare pacijenata, nekolicinu redaka za svakog, koji su ukazivali da je nekoliko pacijenata povremeno iskazalo nezadovoljstvo.

Andrea Wiliams, izvršna predsjednica Kršćanskog pravnog centra, koja podržava gđu. Kuteh, izjavila je: „Sara je iskusna, vrijedna starija sestra suočena s grubom i nerazmjernom kaznom zbog ničeg drugog nego pokazivanja svoje kršćanske vjere na radnom mjestu. Ali da nema ovog pitanja na upitniku procjene, do ovih razgovora ne bi ni došlo”.

Ovo je jedan od posljednjih slučajeva na rastućoj listi, gdje zbog iskazivanja kršćanskog uvjerenja na radnom mjestu, oni koji žive i progovaraju o svojoj vjeri u javnosti, bivaju nesrazmjerno kažnjeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.