Na panel diskusiji u Splitu Pusić htjela govoriti engleski, Dačić prigovorio Hrvatskoj nekorištenje EU fondova

Ministri vanjskih poslova Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Albanije u vanjskopolitičkoj panel diskusiji u petak na konferenciji u Splitu rekli su kako je integriranje zemalja jugoistočne Europe u Europsku uniju važno radi razvoja tih zemalja ali i jačanja sigurnosti Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Nema stabilne zemlje bez stabilnog okruženja i zato moramo imati sposobnosti i snage preuzeti odgovornost sami za sebe ali i odgovornost za ovaj dio Europe a to nije mala stvar jer činjenica je da su mnoge nestabilnosti i ratovi počinjali upravo u ovom dijelu Europe“, rekla je hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić.

Britanski tjednik The Economist u suradnji s hrvatskim ministarstvom vanjskih i europskih poslova organizirao je u petak u Splitu konferenciju posvećenu eurointegracijama i gospodarskom razvitku.

„Integracija u Europsku uniju za zemlje jugoistočne Europe dodatno je važna jer smo u različitim formama bili u ratu u 90-im godinama i sada nam treba tema oko koje možemo novim naraštajima ostavljati bolje nasljedstvo nego što je konflikt a Europska unija je upravo takva tema“, kazala je Pusić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić je rekao da europska perspektiva može unaprijediti regionalnu suradnju na prostoru zapadnog Balkana.

„Što ćemo s pravljenjem jedinstvene ekonomske zone u našem regionu, možemo li jedni drugima pomoći, a na kraju krajeva jesmo li bliži mi jedni drugima ili smo bliži nekima koji su udaljeni po nekoliko tisuća kilometara odavde“, kazao je Dačić.

On je također rekao kako izjava predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera da u sljedećih pet godina za vrijeme ovog mandata Europske komisije neće biti proširenja Europske unije, nije iznenađujuća ali je imala „negativne posljedice na javno mnijenje u Srbiji“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mi vjerujemo da famozni zamor od proširenja EU predstavlja jednu vrstu medijski nametnute teze. U Srbiji građani na izborima biraju one koji se nedvojbeno opredjeljeni za integracije u EU“, kazao je Dačić.

Ministar vanjskih poslova Crne Gore Igor Lukšić rekao je kako njegova zemlja integracije u EU i NATO vidi kao „dvije strane jednog puta”.

„Članstvo u EU i NATO-u doprinosi stabilnosti regije ali i cijelog Mediterana“, kazao je Lukšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar vanjskih poslova Albanije Ditmir Bushati je upozorio kao glede sigurnosti na zapadnom Balkanu ne postoji jedinstvo. Pri tomu je kazao kako se na stanje u toj regiji odražava i kriza u Ukrajini te sukobi na Bliskom istoku i stvaranje Islamske države.

“Zapadni Balkan bi mogao postati poligon za utakmicu Europske unije i drugih aktera i zato stvari treba sagledavati kroz geopolitičke aspekte a Europska unija treba osigurati svoj južni bok“, rekao je Bushati.

Panel diskusija je obilježena s nekoliko pošalica između Pusić i Dačića.

Najprije je Pusić izašavši za govornicu rekla kako razmišlja hoće li govoriti na engleskom ili hrvatskom jeziku na što joj je netko doviknuo „u svojoj si zemlji, govori hrvatski“. Pusić je uzvratila kako je htjela govoriti na engleskom da je razumije Dačić. „Ali ako Dačić razumije hrvatski onda ću govoriti na hrvatskom“, dodala je Pusić i nastavila govoriti na hrvatskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dačić je za vrijeme svojeg istupa rekao kako je na TV vidio jednu političarku iz HDZ-a kako govori da Hrvatska trpi ekonomsku štetu jer ne koristi sredstva EU-a koja su joj na rapolaganju, a Pusić mu je dobacila „Krivo si shvatio“.

„Ne nisam krivo shvatio, možda je ona krivo govorila i nadam se da to nije točno, ali ne bi bilo dobro da naši ljudi (u Srbiji) čuju kako od EU nema koristi zato molim hrvatsku vladu da bude aktivnija po tom pitanju“, uzvratio je Dačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.