Nijemci protiv TTIP-a, no Merkel se ne da

Njemačka kancelarka Angela Merkel ustraje na okončanju pregovora i donošenju Transatlantskog trgovinskog i investicijskog sporazuma (TTIP) između Europske unije i SAD-a još u tijeku ove godine iako se velika većina Nijemaca, kako pokazuju ispitivanja javnog mnijenja objavljena u četvrtak, protivi tome sporazumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“70 posto ispitanih smatra da je TTIP loš za Njemačku dok svega 17 posto u ovom sporazumu vidi prednosti”, proizlazi iz rezultata ispitivanja javnog servisa ARD. Otpor prema TTIP-u je u posljednje dvije godine osjetno porastao. Još je 2014. 55 posto ispitanih smatralo kako Njemačka neće imati koristi od TTIP-a.

Najveći postotak ispitanih, njih 79 posto, strahuje da će sporazum između SAD-a i EU-a oslabiti europski sustav zaštite potrošača a 83 posto kritizira činjenicu što se pregovori oko TTIP-a odvijaju daleko od očiju javnosti.

Njemačka kancalarka Merkel je i prilikom jučerašnjeg posjeta japanskog premijera Shinza Abea Njemačkoj ponovila kako želi da se pregovori oko TTIP-a okončaju još ove godine kako bi ovaj sporazum mogao stupiti na snagu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona se za ubrzanje pregovora oko trgovinskog i investicijskog sporazuma založila i zajednički s američkim predsjednikom Barackom Obamom prilikom njegovog nedavnog posjeta Njemačkoj.

Početkom tjedna na jednoj konferenciji u Berlinu organizacija Greenpeace je objavila dosad nepoznate dijelove pregovora oko TTIP koji ukazuju na to da Washington vrši pritisak na europsku stranu posebice kad su u pitanju stroga europska pravila glede zaštite potrošača ili arbitražni sudovi za sporove između kompanija i pojedinih država.

Iako je Europska komisija odbacila navode Greenpeacea, javnost i dalje očekuje detaljnije informiranje. Inače, ovaj tjedan su u Studiju 4 o tj temi govorili organizatori prosvjeda u Hrvatskoj – potpredsjednik Slobodne Hrvatske Antonio Dražović i organizator prosvjeda protiv TTiP-a Dušan Cvetanović koji tvrde da tajna priroda TTIP-a ruši temelje demokracije i stavlja korporacije iznad države – budući bi one mogle tužiti države koje u svoja zakonodavstva uključe propise koji korporacijama ne odgovaraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.