‘TTIP ruši temelje demokracije i stavlja korporacije iznad države’

O trgovinskom sporazumu između EU-a i SAD-a građani vrlo malo znaju. Skraćeno nazvan TTiP omogućuje otvaranje europskog tržišta američkim prehrambenim proizvodima, a to u prijevodu znači GMO hranu, opasne kemikalije u kozmetičkim proizvodima. I dok se u Njemačkoj vode aktivne kampanje protiv TTiP-a, Hrvatska se bojažljivo priključila aktivistima koji 21. svibnja organiziraju međunarodni marš protiv Monsanta i TTIP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Studiju 4 o tome su govorili organizatori prosvjeda u Hrvatskoj – potpredsjednik Slobodne Hrvatske Antonio Dražović i organizator prosvjeda protiv TTiP-a Dušan Cvetanović. Tajna priroda TTIP-a ruši temelje demokracije i stavlja korporacije iznad države – budući bi one mogle tužiti države koje u svoja zakonodavstva uključe propise koji korporacijama ne odgovaraju.

“Najspornije točke sporazuma su: GMO koji dolazi na naše police, trajno ugrožavanje radničkih prava i seljenje radnih mjesta u SAD”, kazao je Cvetanović. “Američka pravila TTIP-om dolaze u EU, a tamo je nešto dobro dok se ne dokaže suprotno”, dodao je. Dolaskom Monsanta, kazao je Dražović – možemo se oprostiti s našim OPG-ovima. Osim GMO-a sporna je i upotreba pesticida, jer Monsanto ugrožava bioraznolikost, a mi bi postali eksperimentalni kunići, dodaje Dražović. Cvetanović je iznio i podatak da ljudi u Hrvatskoj u svojim tijelima imaju najveću koncntraciju glifosata od svih u EU.

“Nama Monsanto ne treba. Zemlja smo koja može biti samoodrživa i moramo raditi na banci sjemena i bioraznolikosti. Ne dopustimo da nam uzmu hranu. Hrvatska ima kapaciteta za prehraniti 27 milijuna ljudi”, poručili su Cvetanović i Dražović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.