Nizozemski premijer želi smiriti diplomatsku svađu s Turskom

Foto: fah

Nizozemski premijer Mark Rutte u nedjelju je kazao da će sve učiniti kako bi smirio diplomatsku svađu s Turskom za koju je kazao da je, nakon dva incidenta u subotu, najgora koju je Nizozemska iskusila s Turskom posljednjih godina, a Turska je odgovorila da očekuje ispriku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turska je Nizozemskoj ranije poručila da će odgovoriti na “najoštriji način” na zabranu turskim ministrima da održe govore u Rotterdamu. Između dvije strane je, naime, izbio prijepor oko političke kampanje za referendum koji bi mogao dati nove goleme ovlasti predsjedniku Tayyipu Erdoganu. Nizozemska je onemogućila dolazak turskog ministra vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu u Rotterdam a tursku ministricu za obitelj, koja je ušla automobilom iz Njemačke u Nizozemsku, otpremila je natrag na granicu kao nepoželjnu osobu.

“Ovo nikada prije nisam doživio, ali mi želimo biti trezvenija strana. Ako turska strana zaoštri, morat ćemo odgovoriti, ali ćemo učiniti sve u našoj moći kako bi smirili situaciju”, rekao je Rutte.

Cavusoglu je u nedjelju kazao kako će Turska nastaviti poduzimati mjere protiv Nizozemske sve dok se zemlja ne ispriča.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemsku u srijedu očekuju izbori, a ankete govore da Rutte i protuislamski političar Geert Wilders vode vrlo tijesnu utrku. Rutte je zabranu održavanja turskih skupova i sudjelovanje turskih ministara na njima obrazložio prijetnjom za javni red i mir. U Nizozemskoj živi oko 500.000 turskih imigranata i njihove djece, a većina ima dvojno državljanstvo i mogu glasovati u obje zemlje.

U međuvremenu su u Istanbulu prosvjednici ispred nizozemskog konzulata rastrgali zastavu te zemlje i zamijenili je turskom zastavom.

U glavnom gradu Švedske je vlasnik dvorane koja je trebala ugostiti skup s dužnosnikom iz turske vladajuće stranke poništio ugovor o zakupu, ne obrazloživši svoju odluku. Skupove su također zabranile i Njemačka i Austrija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U petak je njemački ustavni sud priopćio da se turski vladini dužnosnici ne mogu pozivati na njemačka ustavna prava kako bi ušli u zemlju radi političkih nastupa. Ta je odluka objavljena dok jačaju napetosti jer su u Njemačkoj otkazani turski skupovi potpore referendumu 16. travnja kojim bi turski predsjednik Tayyip Erdogan trebao dobiti široke ovlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.