Njemačka ide prema točki prekretnice u pogledu svoje atraktivnosti kao mjesta za poslovanje, upozorava Nikolas Stihl, predsjednik slavne tvrtke električnih alata Stihl AG.
“Opasnost od deindustrijalizacije ne može se odmah odbaciti”, rekao je u intervjuu novinskoj agenciji dpa poduzetnik, čija je tvrtka u svijetu najpoznatija po svojim motornim pilama.
Njemačka industrija djelovala je vrlo otporno i koliko-toliko se nosila s teretima, no iz godine u godinu sve je teže, dodao je.
“Njemačka bi u jednom trenutku mogla doći do kritične točke sa snažnim negativnim utjecajem na spremnost za poslovanje u ovoj zemlji”, rekao je predsjednik Stihla. Za njegovu tvrtku, rekao je, ta će točka biti dostignuta kada više ne bude mogla proizvoditi konkurentno u Njemačkoj.
Njemačka je oduvijek bila relativno skupo mjesto za poslovanje, rekao je, i dosad se Stihl mogao nositi s tim, „ali razvoj u području birokracije, teret troškova, nedostatak ulaganja koja su nam hitno potrebna, sve to dovodi do činjenice da su lokacijski uvjeti u ovoj zemlji svake godine sve lošiji.”
“Velika koalicija nije rješavala suštinske probleme, a ne rješava ih ni semaforska vlada”
Desetljećima se previše ulagalo u potrošnju u Njemačkoj, a premalo u pomoć industriji, požalio se Stihl. “I sada osjećamo posljedice.” Velika koalicija, rekao je, nije rješavala suštinske probleme, a ne rješava ih ni semaforska vlada, prenosi Remix.
“Premalo obnavljamo infrastrukturu, premalo dodatno gradimo i nismo dovoljno inovativni. Gledamo najvažnije konkurente na svijetu – kao što su SAD i Kina – kako nas pretječu slijeva i zdesna.” Rekao je i da mirovinski sustav nije zamišljen tako da bude usmjeren na budućnost.
Stihl nije jedini koji upozorava na budućnost deindustrijalizacije, a izvršni direktor njemačkog ArcelorMittala upozorava da zemlju čeka neizvjesna budućnost.
“Proizvodnja u Njemačkoj trenutno više nije konkurentna”, rekao je Reiner Blaschek, izvršni direktor ArcelorMittala, koji je nedavno zatvorio dvije tvornice u zemlji. Pozvao je na brzu političku intervenciju: “Potrebne su nam konkurentne cijene energije za industriju.”
U listopadu je predsjednik Udruge njemačke kemijske industrije (VCI), Markus Steilemann, upozorio da je Njemačka u opasnosti da od industrijske zemlje postane “industrijski muzej” zbog energetske politike savezne vlade.