Njemačka želi obuzdati dominaciju internetskih divova poput Googlea i Facebooka

Foto: fah

Njemačka želi obuzdati internetske divove poput Googlea i Facebooka jačanjem ovlasti regulatora tržišta kako bi spriječila da takve kompanije postanu monopoli, pa se razmatraju i mjere koje bi spriječile velike kompanije od preuzimanja malih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa, objavljena u utorak, mogla bi uključivati sprječavanje velikih kompanija od preuzimanja manjih rivala te daljnje postupanje u skladu s obećanjem vladajuće koalicije kancelarke Angele Merkel da će obuzdati velike američke internetske tvrtke koje su u očima mnogih njemačkih zastupnika postale suviše moćne.

“Moj cilj je naš zakon o zaštiti tržišnog natjecanja učiniti što učinkovitijim. Pritom moramo pronaći pravu ravnotežu između mogućnosti rasta njemačkih i europskih platformi i sprječavanja zloupotrebe tržišne snage“, rekao je ministar gospodarstva Peter Altmaier.

U 173 stranice dugom istraživanju, koje je naručio Altmaier, poziva se da se njemačkim regulatorima tržišnog natjecanja daju ovlasti da djeluju i prije nego kompanija dosegne kritičnu “prekretnicu“ na putu prema postizanju monopola – što se može dogoditi brzo na internetu, s obzirom na način funkcioniranja same mreže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To bi moglo uključivati, primjerice, sprječavanja pokušaja “multihominga”, gdje tvrtka traži od svojih poslovnih partnera da rade isključivo s njom, nikako s nekim od njenih konkurenata.

U drugom prijedlogu, autori istraživanja tvrde da bi regulatori trebali biti u mogućnosti zaustaviti velike kompanije od preuzimanja manjih rivala u sklopu strategije marginaliziranja konkurenata.

Studija također predlaže novi zakon “podaci za sve“ koji bi zahtijevao od dominantnih platformi da dijele podatke koji dobivaju. To bi, primjerice, omogućilo konkurentima da osposobe svoje softverske algoritme na sličan standard tržišnog lidera – otvarajući tako monopolizirano tržište ponovnom natjecanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U međuvremenu, drugi zastupnici tvrde da bi se dominantne platforme trebalo prisiliti da se otvore kako bi, primjerice, mogli komunicirati s prijateljem na društvenoj mreži koji nije član iste – na način na koji danas funkcioniraju e-mailovi i mobilni telefoni.

Ovaj koncept, poznat i kao interoperabilnost, nije bio obrađen od strane autora istraživanja, ali ga podržavaju mnoge stranke u njemačkom parlamentu.

“Moramo podržati inovativne podatkovne politike te razgovarati o novim idejama – trebalo bi zahtijevati interoperabilnost“, rekla je Nadine Schoen, parlamentarna zastupnica u Merkelinoj konzervativnoj stranci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Altmaier će sada osnovati komisiju za izradu nacrta reformi njemačkog zakona o tržišnom natjecanju na temelju preporuka koje stoje u izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.