Njemačko-ruski plinovod nastavlja s izgradnjom: Rusija jača svoju moć u Europi

epa05592351 German Chancellor Angela Merkel greets the President of Russia, Vladimir Putin for the Ukraine summit in front of the German Federal Chancellery in Berlin, Germany, 19 October 2016. Leaders of Germany, France, Russia and Ukraine are meeting in Berlin to discuss the way ahead for the peace plan that was agreed by the four nations in 2015. EPA/WOLFGANG KUMM

Zamjenik ruskog premijera i bivši ministar energetike Aleksandar Novak je kazao da su u Rusiji uvjereni kako će projekt izgradnje rusko-njemačkog plinovoda Sjeverni tok 2 biti završen. Do njegovog završetka ostalo je još 5% izgradnje, a problemi su nastali nakon što je SAD uveo sankcije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potezi administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa 2019. godine natjerali su švicarskog partnera na povlačenje iz projekta, no on se ipak nastavio u veljači ove godine. Ovaj rusko-njemački plinovod je u središtu diplomatskih sukoba između SAD-a i Europe već neko vrijeme, a kritičari njegove izgradnje pozivaju na zaustavljanje dovršavanja zbog postupanja Rusije prema nedavno zatvorenom ruskom političaru Alekseju Navaljnom.

Trump 2018.: Njemačka je zarobljenik Rusije

Bivši američki predsjednik Donald Trump je 2018. godine tijekom posjeta Bruxellesu oštro kritizirao Njemačku okomivši na plinovod Sjeverni tok 2 zbog čega je rekao da je Njemačka postala zarobljenik Rusije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moram reći da je jako tužno kada Njemačka sklapa veliki naftne i plinske dogovore s Rusijom, a od nas se očekuje da je štitimo od Rusije, dok oni svake godine plaćaju milijarde Rusiji”, rekao je Trump tijekom sastanka s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom.

>Merkel u tajnosti nudila Trumpu milijarde za LNG u zamjenu za rusko-njemački plinski tok

“Njemačka je pod potpunom kontrolom Rusije. Rusija se bogati na Njemačkoj, ona je zarobljenica Rusije”, dodao je Trump, koji je u Bruxelles doputovao na summit NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je Njemačka skoro 70 posto svoje energije dobija iz Rusije te spomenuo ulogu bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schroedera u ruskom plinskom biznisu.

Prijepori oko plinovoda i u EU

Da ovaj plinovod ima i veliki geopolitički značaj pokazuje činjenica da se s njegovom izgradnjom ne slažu svi u Europi. Osim što su protiv njega tradicionalno Poljska i Ukrajina, koje se protive jačanju moći Rusije, protiv njegove izgradnje je jedno vrijeme bila i Francuska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, na njegovu izgradnju inzistirala je Njemačka, a na stranu Njemačke stala je Europska komisija te u zadnji trenutak i Francuska.

Inače, Europska komisija je svojedobno zaustavila projekt Južni tok koji je trebao dopremiti ruski plin preko balkanskih država. Taj je projekt podržavala bivša hrvatska premijerka i predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.