Obavještajna časnica: Sigurnosne zone u Berlinu su promašaj – ciljaju na žrtve, a treba djelovati prema nasilnicima

Foto: Jakob Steinschaden

“Sigurnosne zone” postavljene u Njemačkoj za žene zbog straha od seksualnih napada ciljaju na žrtve umjesto na počinitelje. A upravo bi počinitelji trebali biti cilj kako bi se spriječili novi napadi, kaže bivša obavještajna časnica MI5 Annie Machon za RT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od desetak incidenata seksualnog zlostavljanja zabilježeno je na proslavi nove godine u Berlinu unatoč uspostavi “sigurnih zona” za žene, koje su bile postavljene za zaštitu žena. Nekolicina žena izjavila je da ih zone još uvijek ne čine ih sigurnima. Tri osobe uhićene su također  i na proslavama u Kölnu, prema lokalnim medijima, nakon što je devet žena izvijestilo o seksualnom zlostavljanju.

RT: Što bi vi napravili u svezi sigurnonosnih zona za žene, pogotovo zato što se seksualni zlostavljanje očigledno i nakon uspostave zona ipak dogodili?

Annie Machon: To je dobra inicijativa kako bi se žene osjećale sigurno. Međutim, možda ciljaju pogrešnu grupu ljudi. Morate istraživati ljude koji bi mogli izvršiti napade i zaustaviti te napade, umjesto da se nudi sigurno utočište za žene nakon što su se ti napadi dogodili. Mogu razumjeti zašto su to vlasti učinile u Berlinu, osobito nakon napada koje ste spomenuli prije dvije godine u Kölnu, kao i u Dortmundu, Düsseldorfu, Hamburgu – to je bilo u cijeloj zemlji. Očito postoji legitimna briga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali to sve nekako implicira da žene nisu sigurne izvan tog područja. Također, to isto je izričito izrekao čelnik njemačke policijske unije Rainer Wendt – da je to neka vrsta uvjeravanja da još uvijek postoji nejednakost u njemačkom društvu. Njemačka je jedna od vodećih zapadnih liberalnih demokracija u svijetu. Ipak, žene se ne mogu osjećati sigurno da će izaći na ulice da proslave javni praznik. Što kažete o jednakosti? Što kažete o ljudskim pravima žena u Njemačkoj ovih dana?

RT: Kao što smo čuli, u Kölnu su dijeljne i stavljane ženama neke vrste oznaka (narukvica s natpisom Respect koju žena stavlja na ruku) koje upozoravaju potencijalne seksualne napadače na poštovanje žena. Mislite li da su oni učinkovit način rješavanja problema?

AM: Ne osobito. Mislila sam da će policijski nadzor i inteligencija prepoznati tko može biti uključen u seksualne napade što bi bilo učinkovitije. Očigledno, napadi iz Kölna prije dvije godine bili su široko planiran i dogovarani na Twitteru, na primjer, tako da mora postojati način pronalaženja grupa koje bi moglo planirati ovu vrstu aktivnosti – ne masovno praćenje nego ciljano i zakonsko kako bi zaštitili žene da bi mogli normalno u svojoj zemlji i osjećati se sigurno na ulicama koje slave Novu godinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Slika ponižavajućih narukvica koje su dijeljene ženama da ne bi bile seksualno zlostavljane

RT: Policija kaže kako je većina seksualnih osumnjičenika za seksualne odnose u Berlinu arapskih i afganistanskih državljana. Kakva je tvoja reakcija na to?

AM: Mislim da to daje neke signale za opasnost. Posebno se vraćamo na napade na Kölnu prije dvije godine – većina navodnih počinitelja bila je iz Sjeverne Afrike, to je ono što su žene tada rekle. Dakle, postoji problem oko pitanja migranata. Imali smo situaciju u 2015. godini, gdje je Angela Merkel s humanom perspektivom pozvala migrante da dođu u Njemačku. No, naravno, brojnost je značila da je nemoguće učinkovito integrirati i provesti taj plan kako bi se osiguralo da sve ide glatko, a zatim se napetosti povećavaju. Naravno, migracija se sada smanjila s 1,1 milijun u 2015. na oko 200 tisuća u protekloj godini. Znači, to je manje akutno. Ali tko može reći što će se dogoditi sljedeće godine? Bit će još jedan poticaj iz Afrike, vjerojatno preko Libije. I, također, i sa neprimjerenim okolnostima u Iranu, na primjer, moglo bi postojati još jedan val migranata koji su krenuli prema Europi. Jednostavno ne znamo. Čini se da postoji problem za njemačko vodstvo. Angela Merkel još uvijek nije formirala vlastitu vladu – trebala je to u rujnu. Imamo i problem u Njemačkoj gdje desni AfD (Alternative for Germany) dobiva glasove svoje stranke, jer su ljudi zabrinuti zbog tih migracijskih problema. Dakle, to je pomalo nered koji će trajati do 2018. godine.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.