Ogorčenost u Njemačkoj zbog zlostavljanja izbjeglica

Skandal zbog navodnog tjelesnog zlostavljanja u prihvatilištima za izbjeglice potaknuo je u ponedjeljak val ogorčenosti u Njemačkoj u času kada su zemlju preplavili izbjeglice iz Sirije i iz Iraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvero zaposlenika privatne zaštitarske tvrtke SKI-ja koja je radila u izbjegličkom centru u Burbachu, na zapadu zemlje, uhićeno je i raskinut je poslovni ugovor s njihovom tvrtkom. Još dvoje njihovih djelatnika je pod istragom.

Policija je počela ispitivati stotine od 700 izbjeglica u prihvatilištu u Burbachu kojim upravlja jedna druga privatna tvrtka, European Homecare, pokušavajući utvrditi je li bilo još nezakonita postupanja.

Afera je izbila u nedjelju objavljivanjem fotografije snimljene mobitelom, najvjerojatnije između 10. i 15. rujna, u tom centru oko 130 km od Koelna, u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji. Na njoj se vidi muškarac, navodno Alžirac u dvadesetim godinama, koji leži na zemlji s lisičinama na rukama a jedan od dvojice zaštitara na fotografiji nogom mu je pritisnuo vrat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni državni odvjetnik u Siegenu Johannes Daheim rekao je da “poziraju kao da su ponosni na ono što su učinili”.

Regionalna televizija WDR navodi da je zlostavljanja izbjeglica bilo i u centru u Essenu te da posjeduje liječničku potvrdu jednog azilanta s opisom ozljeda koje je pritom zadobio.

Dvojica zaštitara izudarala su azilanta i u jednom drugom prihvatilištu na tom području te je pokrenuta istraga zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda, rekao je Daheim a prenosi agencija dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je oštro osudila te postupke kao “gnusne”. Njemačka je glavno europsko odredište za izbjeglice kojih se ove godine očekuje oko 200.000.

Od početka godine broj sirijskih izbjeglica u Njemačkoj se gotovo utrostručio, a broj iračkih udvostručio. Većina izbjeglica teških sudbina ulazi u zemlju nakon dugotrajnog i opasnog putovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.