Utorak, 21 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Razriješen savjetnik ministra zaštite okoliša Domen Verdnik

Podijeli

Savjetnik ministra Mihaela Zmajlovića u Ministarstvu zaštite okoliša i prirode Domen Verdnik razriješen je s dužnosti nakon što se u medijima doznalo da je u Sloveniji pravomoćno osuđen za kazneno djelo prevare na četiri mjeseca zatvora s rokom kušnje od dvije godine kao direktor tvrtke Sekvenca. Iako iz Ministarstva zaštite okoliša i prirode ističu da je Verdnik predočio sve potrebne dokumente i kvalifikacije propisane hrvatskim zakonima te da nije bilo zakonske prepreke niti razloga za sumnju po bilo kojoj osnovi, ali napominju da nikoga u ministarstvu nije upoznao s postupcima i presudama protiv njega kao direktora tvrtke u Sloveniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Premda time nije prekršio nijedan zakon, ostaje pitanje moralne odgovornosti i podobnosti za rad na mjestu savjetnika ministra. Ne ulazeći u sadržaj, težinu, okolnosti ili utemeljenost presude u Sloveniji niti osporavajući izvrsne rezultate rada g. Verdnika tijekom rada u Ministarstvu, jedina ispravna reakcija nakon saznanja do kojih smo došli prethodnih dana je razrješenje savjetnika”, stoji u današnjem priopćenju Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Verdnik je u svom očitovanju istaknuo da se ne smatra krivim ni po kojoj osnovi te da nije imao zakonsku obavezu informirati poslodavce o presudi te da nije prekršio nijedan hrvatski zakon.

Žali zbog štete koja je nanesena ministru Zmajloviću te ističe da je vođen isključivo moralnom odgovornošću ponudio ostavku koju je on prihvatio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Presuda se odnosi na tvrtku Sekvenca i mene kao direktora Sekvence za spor s dva bivša zaposlenika koja su otpuštena zbog krivičnih razloga te sam kao direktor bio uvjetno osuđen na četiri mjeseca s rokom kušnje od dvije godine što je isteklo početkom 2014.”.

Otpuštene osobe mu na teret stavljaju da im prilikom raskida ugovora o radu nisu predane “osobne” stvari poput mapa, kataloga, knjiga i stola koje su procijenili vrijednima 3500 eura.

No, Okružno državno tužiteljstvo u Sloveniji podiglo je novu optužnicu u srpnju ove godine i to za prevaru vezanu za bivšu tvrtku Connecta, a danas Sekvenca. Tereti ga se da je nezakonitim trgovanjem dionicama oštetio dva slovenska državljanina za ukupni iznos od 62.593 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Izvan navedenoga, do objave prijedloga za podizanje optužnice na portalu, nisam imao saznanja da bi protiv mene osobno i/ili protiv mene kao direktora tvrtke Sekvenca koja od 2011. više nije aktivna te je iz sudskog registra izbrisana, bila podignuta ikakva optužnica ili podnesen prijedlog za podizanje optužnice”, rekao je Verdnik.

Ističući da je za najnoviju optužnicu saznao i pročitao na portalu te da o njoj nije obaviješten, Verdnik odbija bilo kakvu utemeljenost za navedenu optužbu, kategorički poriče da je počinio kazneno djelo koje mu se stavlja na teret te tvrdi da je sve što mu se u optužnici stavlja na teret netočno.

“U sudskom postupku ću to i dokazati, budući da su sve financijske transakcije za koje tužitelji tvrde da nisu izvršene, u potpunosti izvršene i dokumentirane bankovnim putem”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodi da će razmotriti i tužbu protiv novinara Ilka Čimića i portala Index.hr i objektivno.hr te novinara Gorana Penića i urednika Jutarnjeg lista koji su prenijeli tekst s Indexa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci