Oporba o Orbanovoj kritici SAD-u: Orban i Mađarska puno duguju Sorosu

soros
Foto: Fah

Mađarski premijer Viktor Orban ponovno je napao američkog investitora Georgea Sorosa, kojemu i on sam i Mađarska puno duguju, rekla je oporbena Demokratska koalicija u petak pošto je mađarska vlada optužila američke demokrate za poticanje ilegalne migracije u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Orban je ponovno napao bivšeg dobročinitelja”, američkog investitora mađarskog podrijetla Sorosa, priopćila je Demokratska koalicija (DK, lijevi centar) reagirajući na izjavu mađarske vlade da na politiku predsjednika Baracka Obame utječe Soros.

Orban upravo Sorosu treba zahvaliti “školovanje u Engleskoj”, a studije su pomoću Soroseva novca završili i drugi dužnosnici njegove stranke Fidesza, priopćio je DK.

“Mađarska je svoju postkomunitičku transformaciju provela uvelike zahvaljujući Sorosu, pa su Orban i Fidesz ne samo nezahvalni već njihove akcije štete i mađarsko-američkim odnosima koji su izuzeto važni”, piše u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iza politike useljavanja migranata u Europi stoji Soros, koji je utjecajni pristaša američkih demokrata i obitelji Clinton, rekao je u četvrtak predstojnik ureda mađarske vlade Janos Lazar.

Dodao je da je Mađarska protiv migracija i da se tim svojim stajalištem protivi politici “nekih europskih sila i Sjedinjenih Država”.

Na skupu potpore predsjedničkoj kandidaturi svoje supruge Hillary Clinton, bivši američki predsjednik Bill Clinton rekao je prošli petak da Poljaci i Mađari danas smatraju da “demokracija stvara previše problema” i zato žele autoritarne čelnike nalik ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, a strance žele držati daleko od sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tu izjavu čelnik vladajućih poljskih konzervativaca Jaroslaw Kaczynski reagirao je savjetom Billu Clintonu da posjeti psihijatra.

George Soros je američki investitor mađarskog podrijetla. Rođen je u Budimpešti i od godine 1936. nosi ime György Soros. Unatoč židovskom podrijetlu obitelji preživio je njemačku okupaciju Mađarske i Bitku za Budimpeštu. Godine 1946. pobjegao je pred okupacijom SSSR-a iz Mađarske na zapad i emigrirao 1947. u Englesku

Godine 1956. je odselio u SAD i preuzeo 1968. upravljanje nad investicijskim fondom (Hedge fondom) u Curaçau. Njegov kasniji Quantum Funds, kojeg je osnovao zajedno s Jimom Rogersom imao je sjedišta u poreznim oazama, kao primjerice u Nizozemskim Antilima i Djevičanskim otocima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema procjenama Forbesovog popisa milijardera časopisa Forbes posjeduje bogatstvo od devet milijardi dolara

Soros je bio 2008. s prihodom od 1,1 milijarde dolara najviše plaćeni menadžer hedge fondova.

Osnivač je i predsjednik Instituta poznatijeg pod nazivom Otvoreno društvo, organizacije koja podupire aktivnosti u više od 50 zemalja širom svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Institut Otvoreno društvo – Hrvatska zalagao se za: slobodne medije, pluralizam, sekularnost, globalizaciju, liberalne ideje, prava manjina, prava homoseksualaca i sl, a vrlo je zatvoreni prema svim neistomišljenicima.

Tijekom devedesetih, Sorosovo Otvoreno društvo snažno se suprotstavilo tadašnjoj vlasti predvođenoj Franjom Tuđmanom i financiralo različite projekte i medije koji su bili opozicija HDZ-u. Stjepan Mesić odlikovao je Georgea Sorosa – Redom kneza Branimira s ogrlicom, povodom desete obljetnice djelovanja Instituta Otvoreno društvo 2002. Poznati članovi Instituta Otvoreno društvo – Hrvatska bili su: Josip Kregar, Čedo Prodanović, Andreja Feldman, Žarko Puhovski, Tihomir Ponoš i dr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.