Slovenski predsjednik Borut Pahor izjavio je u nedjelju da Slovenija želi imati dobrosusjedske odnose sa svim susjednim državama, pa i s Hrvatskom s kojom je u prijeporu oko graničnog pitanja i validnosti arbitražnog postupka.
“Granica je definirana, potrebno nam je nešto strpljenja i državničke mudrosti kako ne bismo napravili neku pogrešku jer će arbitražna presuda prije ili kasnije biti implementirana”, kazao je Pahor.
Odgovarao je na pitanje o odnosima s Hrvatskom za Slovensku televiziju, u tradicionalnom razgovoru pred Dan državnosti 25. lipnja u kojemu je govorio uglavnom o unutarnjim i europskim temama, te svom odnosu i suradnji s vladom Marjana Šarca koju je ocijenio korektnom.
Šarec je kazao da je 2015. godine, kad je Hrvatska donijela odluku o izlasku iz arbitražnog postupka o graničnom prijeporu smatrao kao i danas da je to neprihvatljivo, ali da je odmah nakon toga donio i odluku o tome da nastavi s kontaktima i suradnjom s hrvatslkom predsjendicom Kolindom Grabar Kitarović, što se pokazalo dobrim.
Pahor je u razgovoru naveo da uskoro planira sastanak s premijerom Marjanom Šarecom o pitanju povećanja ilegalnih prijelaza granice, te da smatra da bi zbog ljudi koji žive u pograničnim područjima i njihove sigurnosti mjere zaštite granice trebalo povećati.
Osim toga, pitanje zajedničke migracijske politike u EU-u trebalo bi biti jedan od prvih prioriteta buduće Europske komisije u prvoj godini njezina rada, naravno uz brexit – kako pitanje izlaska Velike Britanije iz Europske unije ne bi nastavilo biti velikim problemom i za EU, te možda izazvati podjele među članicama, naveo je Pahor u razgovoru za Slovensku televiziju.
Kazao je da je zadovoljan radom sadašnje manjinske vlade koja održava političku stabilnost, ali osobno bi želio da je ona ambicioznija i da brže krene s potrebnim strukturnim promjenama, kao što su reforma zdravstvenog i mirovinskog sustava, te promjena propisa na području poslovnog okoliša, kako bi Slovenija povećala atraktivnost za strane investicije i kapacitet izvoza i za slučaj da u europskom i međunarodnom okolišu dođe do recesije ili veće krize.