Petir: Kako će EK osigurati prava Hrvata u Vojvodini, s obzirom da su Hrvati građani Europske unije?

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir uputila je na Dan neovisnosti Republike Hrvatske, zastupničko pitanje Europskoj komisiji sa zahtjevom da se zaštiti pravo Hrvata u Vojvodini na jezik, kulturu i obrazovanje na materinjem jeziku, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A pitanje koje je Marijana Petir uputila Europskoj komisiji glasi: „Kako će Komisija osigurati ostvarenje prava na jezik , kulturu i obrazovanje na materinjem jeziku hrvatskog naroda u Vojvodini, s obzirom da su Hrvati građani Europske unije?”

Kako navodi Petir, u obrazloženju svog pitanja, državne vlasti u Republici Srbiji priječe Hrvate u Vojvodini u ostvarivanju njihovih prava na jezik, kulturu i obrazovanje na materinjem jeziku.

“Sve aktivnosti koje srbijanske državne vlasti poduzimaju u Vojvodini na tragu su favoriziranja Bunjevaca, skupine Hrvata koja se ne želi izjasniti Hrvatima, već samo Bunjevcima, a kako bi ih asimilirali u svoj korpus. Hrvatima se onemogućuje da ostvare svoja prava koja su im zagarantirana zakonom i međunarodnim sporazumima”, istaknuto je u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tako su Hrvatsko nacionalno vijeće i Republika Hrvatska prisiljeni izdvajati vlastita sredstva za tisak udžbenika koja vlasti u Srbiji ne žele refundirati, ne omogućava im se korištenje javnih prostora za njihove kulturne manifestacije, a hrvatski jezik se pokušava istisnuti i zamijeniti bunjevačkim”, smatra Petir.

“Premda je to bila obveza državnih vlasti u Srbiji, do sada još uvijek nisu tiskani udžbenici za:predmet Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture, srednje škole, za nastavu na hrvatskom jeziku (hrvatski modul A nastave za manjine)za osnovne škole, a za nastavu na hrvatskom jeziku nisu tiskani dodatni sadržaji od 20 posto za manjine (povijest, geografija, glazbeni i likovni odgoj)”, napisala je Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.