Ne usmjerujmo pogled na ono što nas dijeli, nego na ono što nas ujedinjuje – poziv je pape Franje, koji je 8. listopada, za vrijeme opće audijencije na Trgu svetoga Petra, uputio vjernicima, izvijestio je Hrvatski program Radio Vatikana, a prenijela IKA.
Papa smatra kako ne treba zaboraviti da „ima toliko naše braće po vjeri u Krista, koji pripadaju drugim vjeroispovijestima; ili tradicijama drukčijim od naše”.
“Podjele su kroz povijest često bile uzrokom sukoba i patnji – pa i ratova – i to je sramota! Pitam se: kako se odnosimo prema svemu tome? Vjerujemo li čvrsto da se može i treba hoditi prema pomirenju i potpunom zajedništvu, to jest mogućnosti zajedničkog sudjelovanja na slavlju tijela i krvi Kristove”, pitao je Papa.
Dodao je kako podjele među kršćanima, ukoliko ranjavaju Crkvu, ranjavaju i samoga Krista jer Crkva je njegovo tijelo; kojemu je Krist glava. “Dobro znamo koliko je Isusu bilo na srcu da njegovi učenici ostanu ujedinjeni u njegovoj ljubavi”, rekao je papa Franjo, upućujući na Isusovu molitvu upravljenu Ocu: “Oče sveti, sačuvaj ih u svom imenu; one koje si mi dao: da budu jedno kao što smo i mi jedno”.
Papa je podsjetio na to da je zajedništvo njegovih učenika bilo ugroženo dok je On još bio s njima jer su učenici raspravljali među sobom tko je od njih najveći, najvažniji, dok je Gospodin inzistirao na jedinstvu, da bismo shvatili da je naše svjedočanstvo toliko vjerodostojnije, koliko smo sposobniji živjeti u zajedništvu i dobrohotnosti, rekao je Papa.
Nažalost, Crkva je bila izložena teškim i bolnim podjelama… Razlozi tomu mogu biti najrazličitiji: od razilaženja u dogmatskim i moralnim načelima ili u različitom poimanju teologije i pastorala; zatim političkih i običajnih motiva, pa sve do pobune iz antipatije ili osobnih ambicija… Iza ovih rana uvijek stoje oholost i egoizam; uzroci svake nesloge i razdora, koji nas čine netrpeljivima, nesposobnima slušati i prihvatiti nekoga s drukčijim pogledom ili stajalištem od našega, smatra Papa.
Ono što svaki vjernik može i treba učiniti, rekao je Sveti Otac, jest da moli i to u zajedništvu i nastavku Isusove molitve, za jedinstvo kršćana. “Uz molitvu, Gospodin od nas traži i obnovljenu otvorenost: da prihvatimo sve što je valjano i dobro kod onih koji drukčije misle ili imaju drukčije stajalište”, istaknuo je Papa.
“Nadalje, da pogled ne upravljamo na ono što nas dijeli, nego na ono što nas ujedinjuje, trudeći se bolje upoznati i uzljubiti Isusa i podijeliti bogatstvo njegove ljubavi. To povlači konkretno prianjanje uz istinu, sposobnost opraštanja, da se smatramo dijelom iste kršćanske obitelji, smatrajući druge darom i čineći zajedno toliko dobrih stvari, djela ljubavi”, rekao je Papa.
Bolno je to što postoje podjele među kršćanima, dodao je papa Franjo, podsjetivši da „nam je svima zajednička vjera u Isusa Krista, Gospodina. Svi vjerujemo u Oca, u Sina i u Duha Svetoga i svi smo zajedno na tom putu”. Pomozimo jedni drugima, idimo zajedno, moleći jedni za druge i čineći djela ljubavi, pozvao je Papa, dodavši da „tako u svom hodu postižemo zajedništvo”.
To se zove duhovni ekumenizam: biti zajedno na putu života; u zajedništvu vjere u Isusa Krista, Gospodina, objasnio je Papa, dodavši da je zahvalan Gospodinu jer je upravo na današnji dan, prije točno 70 godina, primio prvu svetu pričest.
“Dragi prijatelji, hodimo naprijed, prema punom jedinstvu! Povijest nas je rastavila, ali smo na putu prema pomirenju i zajedništvu! To je istina koju trebamo braniti! Kad nam se taj cilj učini predalekim, gotovo nedostižnim, sjetimo se da Bog ne može otkloniti uho od molbe vlastitoga Sina, Isusa, te ne uslišati njegovu i našu molitvu, da svi kršćani budu doista jedno”, potaknuo je i zaključio Sveti Otac, objavila je IKA.
Tekst se nastavlja ispod oglasa