Po istraživanju, Škoti bi radije širu autonomiju nego nezavisnost

Više Škota željelo bi da škotski parlament dobije šire ovlasti u nadzoru poreza i potrošnje nego da se krene u riskantnu opciju nezavisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva, vidi se iz istraživanja objavljenog u utorak.
Institut za društvene studije ScotCen ustanovio je da je dalja devolucija, ili “devo max”, odnosno maksimalno širenje ovlasti škotskoga parlamenta, ali i dalje u sklopu UK-a, budućnost koju preferira mnogo Škota iako ta opcija neće biti ponuđena 18. rujna kad Škoti izađu na referendum o nezavisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No analitičari očekuju da s približavanjem referenduma i devolucija postane važniji aspekt kampanje, te da britanske stranke glasačima ponude nešto prihvatljivo u zamjenu za protivljenje nezavisnosti.

Škotska ima svoj parlament od 1999. i on odlučuje o pitanjima poput obrazovanja, zdravstva, okoliša, gradnje i pravosuđa, a “devo max” predao bi Škotskoj sve ovlasti osim obrane i vanjskih poslova.

Na pitanje o škotskoj budućnosti 32 posto Škota izabire “devo max”, 25 posto hoće zadržati sadašnje stanje, a 31 posto podupire punu nezavisnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No kad glasači moraju izabrati između nezavisnosti ili širenja autonomije, 61 posto bira “devo max”, a 39 posto nezavisnost i prekid 307-godišnje državnopravne veze s Engleskom.

Analitičar John Curtice, konzultant u ScotCenu, kaže kako je potpora “devo maxu” više odraz zabrinutosti zbog moguće nezavisnosti nego želje za većom autonomijom, te da su podijeljena mišljenja o tome što bi daljnja devolucija donijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.