Poljska i Litva protiv novih tajnih zatvora CIA-e

Foto: fah

Poljska i Litva su u četvrtak priopćile da neće dozvoliti SAD-u otvaranje novih tajnih zatvora na njihovom tlu ako predsjednik Donald Trump odluči ponovo aktivirati stari program CIA-e prema kojem su osumnjičenici za terorizam zatvarani i ispitivani u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obje istočnoeuropske zemlje su vrlo bliske saveznice SAD-a koje su tijekom “rata protiv terorizma” u mandatu američkog predsjednika Georgea W. Busha, nakon napada 11. rujna 2011. u New Yorku, na svom teritoriju imale tajna mjesta za pritvor i ispitivanje, tzv. “black sites” koja su sada zatvorena.

Američki dužnosnici su kazali da bi Trump mogao narediti reviziju koja bi mogla rezultirati obnovom tog programa. Slični pritvori, u kojima su primjenjivane kontroverzne tehnike ispitivanja, često opisane kao mučenje, postojali su i u Rumunjskoj, Tajlandu i Afganistanu.

“Nema prijedloga u tom smjeru i nema mjesta za razgovore o toj temi. Moj je odgovor ‘ne'”, kazala je poljska premijerka Beata Szydlo na pitanje da li bi vlada pristala na takve zatvore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I litavski ministar vanjskih poslova Linas Linkevicius je kazao da je njegova zemlja spremna na suradnju sa SAD-om na svim strateškim područjima, ali da ljudska prava treba štititi.

“Mučenje ljudi nije moguće po međunarodnom pravu, kodeksu ponašanja – ne samo s pravne već i moralne strane”, kazao je Linkevicius. Litva je na Europskom sudu za ljudska prava suočena s dvije sudske tužbe zbog tajnih zatvora CIA-e.

Isti sud je u 2014. tvrdio da je CIA, pod kodnim nazivom “Quartz”, koristila zgrade u jednoj šumi na sjeveru Poljske kao glavno čvorište u mreži ispitivanja osumnjičenih pripadnika al Qaide uhićenih nakon terorističkih napada 11. rujna 2001.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.