Porastao broj euroskeptika u Italiji: 40 posto Talijana želi napustiti EU i njenu valutu

epa08368570 A woman wearing a face mask walks a dog on a sidewalk past a banner reading 'With Jesus and Mary we will make it' displayed on the railing of an institute of nuns in Trionfale Street in Rome, Italy, 17 April 2020, during a nationwide lockdown over the coronavirus disease (COVID-19) pandemic. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Talijanski bijes na Europsku uniju i dalje je visok, jer anketa objavljena ovog tjedna pokazuje da bi četiri od deset Talijana željelo da njihova zemlja napusti i valutu eura i politički blok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Anketa pokazuje kako 6,1 posto građana zastupa napuštanje samo EU, a 7,1 posto zastupa samo napuštanje valute euro. S druge strane, čak 40 posto Talijana zastupa povlačenje i iz eurozone i iz Europske unije, dok 41,7 posto Talijana želi i dalje ostati dijelom obiju institucija, javlja Il Giornale.

>Višnja Starešina: ‘EU nije u stanju ponuditi alternativu uoči četvrte faze, a to će biti faza preuzimanja EU’

>(VIDEO) Kina Španjolskoj i Češkoj isporučila neispravne testove za koronavirus, a Ruska pomoć Italiji u 80% slučajeva beskorisna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina Talijana, oko 59,9 posto, protivi se korištenju Europskog mehanizma za stabilnost (ESM), jamstvenog fonda EU koji bi mogao posuditi novac Italiji za borbu s pandemijom koronavirusa.

Upotreba ESM-a predložena je još prošlog prosinca, ali ga je žestoko odbio Matteo Salvini koji je rekao da će “sankcionirati prodaju nacionalnog suvereniteta” i dodao da će Njemačka i njezine banke biti stvarni profiteri korištenja tog mehanizma.

Ranije ovog mjeseca, članovi Pokreta pet zvjezdica, koji čine sadašnju talijansku vladajuću koaliciju s ljevičarskom Demokratskom strankom, zaprijetili su da će srušiti vladu premijera Giuseppea Contea ako se bude koristio ESM.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška talijanskom premijeru Conteu i dalje bilježi pad, te anketa pokazuje da 43,9 posto Talijana nema povjerenje u njega, dok mu povjerenje daje 11,8 posto birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.