R. Tomašić pita EK kad će Hrvatska do fondova, a kriv Grčićev softver

Hrvatska europarlamentarka Ruža Tomašić uputila je, “šokirana obustavom mjera aktivne politike zapošljavanja mladih u RH”, prioritetno zastupničko pitanje Europskoj komisiji o tome kad će RH konačno dobiti pristup strukturnim fondovima EU i u kojoj je fazi dobivanje akreditacije za korištenje tih fondova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“S obzirom da nadležna ministarstva prebacuju odgovornost jedno na drugo i da hrvatska javnost još nije dobila odgovor u kojoj je fazi ishođenje akreditacije za korištenje strukturnih fondova EU, koju je ministar Grčić obećao prije pola godine, poslala sam prioritetno zastupničko pitanje Europskoj komisiji i zatražila konkretnu informaciju kad će RH konačno dobiti pristup tim fondovima”, objasnila je Ruža Tomašić.

“Stopa nezaposlenosti među mladima do 29 godina starosti u Republici Hrvatskoj prema najnovijim statističkim podatcima varira između 49 i 52 posto, što Hrvatsku svrstava u sami vrh ljestvice država članica s najvišom stopom nezaposlenosti mladih”, stoji u zastupničkom pitanju hrvatske europarlamentarke.

Obustava mjera zbog akreditacije?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Republika Hrvatska trenutno je obustavila mjere aktivne politike zapošljavanja mladih zbog pomanjkanja financijskih sredstava. Zbog potreba fiskalne konsolidacije hrvatska vlada je pomalo neočekivano odlučila štedjeti upravo na ovim mjerama te je budžet za njih smanjen za 35 posto, što je nažalost onemogućilo nadležno ministarstvo da nastavi s provođenjem mjera dosadašnjom dinamikom.

“U hrvatskom se javnom prostoru pojavila informacija kako je neizdavanje akreditacije Hrvatskoj za korištenje strukturnih fondova EU glavni razlog zbog kojeg naša država još uvijek nije dobila europska sredstva za poticanje zapošljavanja mladih”, napominje Ruža Tomašić u pitanju EK-u.

“S obzirom da je obustava mjera aktivne politike zapošljavanja mladih uzdrmala hrvatsku javnost i da stvaranje takve negativne atmosfere oko gorućeg problema u Republici Hrvatskoj šteti, između ostalog, i ugledu same Unije u očima hrvatskih građana, od Komisije tražim hitan i konkretan odgovor u kojoj je fazi ishođenje akreditacije za korištenje strukturnih fondova EU i kad bi Republika Hrvatska trebala očekivati prvu isplatu iz tih fondova”, stoji u pitanju hrvatske europarlamentarke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekspeditivno Grčićevo ministarstvo

Prema pisanju medija, za nedobivanje akreditacije 150 milijuna eura kasni mjesecima za što je najviše odgovorno resorno Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU i ministar Branko Grčić.

Grčić je javno obećavao da će akreditacija stići do kraja 2013., zatim u siječnju ili veljači ove godine, a na kraju – u travnju, a za kašnjenje je kriv vrlo kompliciran računalni softver. Tako je i došlo do prijepora između sdp-ovih ministara Grčića i ministra rada Miranda Mrsića koji je javno rekao da nije dobio 16 milijuna eura iz tzv. mini europskog socijalnog fonda, pa je uz smanjivanje proračunskih sredstava u rebalansu, Mrsić morao obustaviti svoju famoznu mjeru zapošljavanja mladih za 1600 kn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za nabavku sovtvera se odavno zna

No, za taj “Grčićev softver” Milanovićeva Vlada je znala i prije ulaska u EU, jer je on dio poglavlja 22. pregovora s EU. Tamo stoji da “EU naglašava važnost uspostavljanja učinkovitog sustava nadzora i evaluacije, uključujući i adekvatan MIS, kako bi se na vrijeme primjenjivala kohezijska politika”. MIS je “management information system” i to nije pretjerano kompliciran računovodstveni softver za koji je Milanovićeva Vlada imala i više nego dovoljno vremena da ga nabavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.