Radnik koji je dobio otkaz u IKEA-i jer je citirao Bibliju, tužio je šeficu za vjersku diskriminaciju

IKEA LGBT
Foto: fah; fotomontaža: narod.hr

Poljskoj menadžerici IKEA-e koja je otpustila zaposlenika zbog citiranja Biblije prihvaćena je žalba, slučaj će ići na Vrhovni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voditeljicu IKEA-ine trgovine koja je bila optužena za vjersku diskriminaciju oslobodio je poljski sud u veljači ove godine; sada je žalbeni sud potvrdio tu odluku, presuđujući da je opravdano otpustila zaposlenika nakon što je citirao Bibliju kao odgovor na LGBT propagandu IKEA-e.

> IKEA u Hrvatskoj promiče LGBT aktivizam: Podigli zastavu duginih boja u Zagrebu

> Direktor Ikee protiv zabrane rada nedjeljom: Podsjetimo što je tražila udruga U ime obitelji za radnike u Hrvatskoj

> LGBT lobi u Hrvatskoj od medija zahtijeva točno određen način izvještavanja o ‘LGBT osobama’, aktivizmu i agendi

Katarzynu N., voditeljicu Odjela ljudskih potencijala za trgovinu IKEA u Krakovu, poljski su tužitelji optužili za ograničavanje prava Janusza Komende, zaposlenika koji je otpušten u svibnju 2019. zbog objavljivanja biblijskih citata na internom forumu kao odgovor na članak o LGBT zajednici, piše Remix News.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo što je poručio zaposlenik o LGBT propagandi

Trgovina IKEA proglasila je “dan solidarnosti s LGBT osobama”, uz objavu na koju je zaposlenik napisao: “Prihvaćanje i promicanje homoseksualizma i drugih devijacija je skandalozno”.

Citirao Bibliju

Janusz Komenda je poslije objavio dva biblijska citata:

“Ako bi muškarac legao s muškarcem kao što se liježe sa ženom, obojica bi počinila odvratno djelo. Neka se smaknu i krv njihova neka padne na njih.” (Lev 20, 13) i

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jao onome po kom dolaze (sablazni) – je li s mlinskim kamenom o vratu strovaljen u more, korisnije mu je nego da sablazni jednoga od ovih malenih” (Lk 17, 2-3). 

Zaposlenik je nakon toga otpušten s posla u IKEA-i, a kao razlog navodi se diskriminacija LGBT zajednice. Komenda je odbio prihvatiti odluku svog poslodavca i odlučio je pokrenuti tužbu protiv menadžerice IKEA-e koja mu je dala otkaz.

>(VIDEO) Američki crtani film za djecu od četvrte do osme godine prikazao LGBT “vjenčanje”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Ruski parlament odobrio zakon koji zabranjuje LGBT propagandu među odraslima
> Disney ne odustaje od homoseksualne propagande: Novi financijski fijasko crtića koji sada igra i u hrvatskim kinima

Slijedi žalba poljskom Vrhovnom sudu

Voditeljica Katarzyna N. optužena je za ograničavanje prava Janusza Komende zbog njegove vjerske pripadnosti.

Tužiteljstvo se nije složilo s presudom okružnog suda koji joj je dao za pravo te je pokrenulo žalbu. Na odluku žalbenog suda da potvrdi presudu okružnog suda sada će se još jednom žaliti poljskom Vrhovnom sudu.

Prema Tužiteljstvu, voditeljica je povrijedila prava zaposlenika koji je zastupao katoličke vrijednosti te je zbog vlastitih uvjerenja dobio otkaz. Zaposlenik nije diskriminirao nijednog člana osoblja i samo je izrazio protivljenje LGBT-u kao ideologiji.

Konzervativna pravna organizacija Ordo Iuris također se žalila na presudu suda. Skupina ukazuje na velike proceduralne pogreške koje je napravio okružni sud. Također ukazuju na odluku suda kojom se krši poljski ustav o zaštiti vjere i slobode govora, kao i poljski zakon o radu, koji zabranjuje diskriminaciju vjerskih uvjerenja, te članak 10. Europske konvencije o ljudskim pravima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema izjavi Orda Iurisa, Janusz Komenda je dobio otkaz jer je navodno izgubio povjerenje svojih šefova, ali zapravo je bio hvaljen za svoj radni učinak i dobio brojne povišice tijekom svog rada u tvrtki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.