Slovenija i Austrija ponovo prihvaćaju migrante

AppleMark

Od 1200 migranata koji su sinoć zaustavljeni kod graničenog prijelaza Trnovec njih dvjestotinjak je uspjelo ući u Sloveniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, slovenske vlasti jutros su odlučile primiti oko 150 najugroženijih izbjeglica, a još 50-ak ih je primljeno kako bi se spojile obitelji tj. s onima koji su već prešli granicu.

Od 11,30 do 12 sati ni jedna osoba nije propuštena u Sloveniju.

Na graničnom području sa Slovenijom kiša ne prestaje padati, a migranti su zaklon potražili ispod nadstrešnice starog hrvatskog graničnog prijelaza koji je od zajedničkog hrvatsko-slovenskog udaljen stotinjak metara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz Županijske bolnice Čakovec izvjestili su kako je zbirnuta jedna trudnica u poodmakloj trudnoći te tromjesječno dojenče. Granični prijelaz Trnovec i dalje je zatvoren za sav promet. Vlak s novih 1200 migranata iz Tovarnika je krenuo nešto poslije 8 sati, a do Čakovca mu treba oko šest sat vožnje.

Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar prijepodne je ocijenila kako se Hrvatska ne drži dogovora sa Slovenijom o broju migranata koje može poslati na slovensku granicu, što je “apsolutno neprimjereno”. Za nju je neprihvatljivo da Hrvatska migrante ne smješta u svoje smještajne kapacitete već ih odmah šalje prema Sloveniji.

16,09 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski premijer Miro Cerar izjavio je u ponedjeljak popodne da je stanje na slovensko-hrvatskoj granici vezano na novi migrantski val “napeto” te da Hrvatska ne poštuje dogovore o broju migranata koje može dovesti na granicu.

“Stanje je napeto i eskalira jer Hrvatska ne poštuje dogovore i na našu granicu dovozi prevelik broj migranata”, kazao je Cerar novinarima, dodavši da je to za Sloveniju neprihvatljivo.

15,30 sati

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ponoći do 15 sati u Republiku Hrvatsku ušlo je 1079 migranata, a trenutačno se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu nalazi 2071 osoba, objavio je MUP. I dalje se očekuje priljev migranata s područja Republike Srbije, a od početka migracijske krize na područje RH ušlo je 198.259 migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

14,51 sati

Nekoliko tisuća izbjeglica i migranata je na srbijansko-hrvatskoj granici između Berkasova i Bapske, a nekontrolirani prijelaz granice i ulazak na područje Bapske preko negdašnjega malograničnog prijelaza sprječava hrvatska policija koja, kako se neslužbeno doznaje, svakih pola sata propušta pedesetak migranata.

Na granici kod Bapske policajci tijelima štite nekontrolirani ulazak izbjeglica i migranata, a dio je raspoređen i duž granice jer ima pokušaja da se u Hrvatsku uđe izvan mjesta propuštanja na negdašnjemu malograničnom prijelazu.

Policija migrante vraća u kolonu onih koji čekaju da uđu u Hrvatsku, a zatim dalje do zapadnoeuropskih država, posebno Njemačke. Kolona se svaki sat puni novim ljudi, koji stižu iz Grčke i Makedonije i kojima je srbijansko-hrvatska granica jedna od mnogih koju namjeravaju prijeći.

14,30 sati

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u ponedjeljak da bi određene odluke u vezi s migrantskim valom Slovenija morala prihvatiti već danas i da će se za to zauzeti na sastanku s premijerom Mirom Cerarom predviđenim za danas popodne.

“Imamo teškoće s Hrvatskom koja ne poštuje dogovore o broju migranata koje nam šalje i treba donijeti određene mjere što prije”, kazao je Erjavec, ocijenivši da će te mjere biti određene popodne na sastanku Cerarova užeg kabineta.
Dodao je da postoji opasnost da u Sloveniji ostane velik broj migranata ako bi Njemačka zatvorila svoje granice za njihov prijem te da Slovenija analizira i taj scenarij koji bi se mogao dogoditi.
“Vidimo da postoji mogućnost da se Njemačka zatvori za migrante zbog političke rasprave uu toj državi, pa i unutar vladajuće koalicije”, kazao je Erjavec.

Ako bi do toga doista došlo, vlada i parlament morali bi prihvatiti “određene mjere”, dodao je Erjavec.
Nakon što je državni tajnik u ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic u subotu izrazio bojazan da bi se u Sloveniji u “džepu” moglo naći tridesetak tisuća migranata ako Hrvatska nastaviti slati Sloveniji migrante u tranzitu koji joj dolaze iz Srbije, šef slovenske oporbe i bivši premijer Janez Janša kritizirao je politiku prema migrantima koju vodi Cerarova vlada, rekavši da je morala zatvoriti granicu s Hrvatskom na isti dan kad je to učinila Mađarska i da bi tako poslala signal migrantima da ne dolaze.

Prema posljednjim podacima koje su u nedjelju prenijeli njemački mediji, pozivajući se na izvore u ministarstvu unutarnjih poslova, u Njemačku dnevno stiže oko 10.000 migranata.

13,00 sati

Austrija je jutros opet započela s primanjem migranata u tranzitu kroz Sloveniju pa je u postupku prijelaza granice trenutno 200 migranata smještenih u prihvatnom centru Šentilj te 450 iz centra u Gornjoj Radgoni, objavila je slovenska policija u priopćenju za javnost.

Policija uz to upozorava da su, prema slovenskim informacijama, prihvatni centri u Austriji već puni te da Austrija zato veći broj migranata neće moći primati.

Slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar izjavila je u nedjelju da ju je austrijska policija obavijestila kako će moći primati samo 1500 migranata dnevno, no danas je u izjavi za javnost navela da će ponovo razgovarati s austrijskom ministricom unutarnjih poslova kako bi se razriješilo pitanje koliko je Austrija migranata spremna primiti od onih koji u tranzitu preko Slovenije odlaze u Austriju balkanskom rutom.

Uz to, Gjerkeš Žnidar je izjavila kako je potrebno da zemlje u regiji migrantsku krizu počnu rješavati zajendo.

“To znači da bi Hrvatska trebala kontaktirati sa Srbijom, a ona s Makedonijom i tako dalje, jer je u Grčkoj došlo do kolapsa sustava integriranog upravljanja vanjskom granicom EU-a”, kazala je slovenska ministrica.

12,00 sati

Slovenija je jutros opet započela primanjem migranata, pa je od njih 1800 koji su sinoć dospjeli na granicu kod Središča ob Dravi njih 800 već preuzela, dok ih 1000 još čeka na hrvatskoj strani, doznaje se od slovenske policije.

Predstavnica za tisak slovenske policijske uprave Vesna Drole kazala je telefonom za Hinu da prednost u prihvatu imaju ranjive skupine, posebno žene i djeca.
Nakon registracije odnosno uzimanja podataka, svi danas prihvaćeni upućuju se dalje u porihvatne centre po Sloveniji, najviše u Šentilj. Uskoro će uslijediti i službeno priopćenje slovenske policije o tome.

i Austrija je u ponedjeljak ujutro opet počela primati migrante iz slovenskih prihvatnih centara Šentilja i Gornje Radgone, ali granicu prelaze u malim skupinama.

Prije toga, a reagirajući na tvrdnje slovenskih vlasti da je Austrija sinoć prestala primati migrante jer ima teškoća s njihovom opskrbom i smještajem, austrijsko ministarstvo unutarnjih poslova navelo je da kad je riječ o ulasku migranata ostaje “status quo”, te da će im i dalje dopuštati ulazak u Austriju, ali nisu spomenuli o kojem bi se dnevnom broju prelazaka mogli raditi.

Hrvatska se ne drži dogovora sa Slovenijom o broju migranata koje može poslati na slovensku granicu, što je “apsolutno neprimjereno”, izjavila je u ponedjeljak slovenska ministrica unutarnjih poslova Vesna Gjerkeš Žnidar, dodavši da nije u redu da Hrvatska ne prima migrante u svoje smještajne kapacitete nego ih odmah šalje prema Sloveniji.

“Slovenija na neograničeni broj migranata ne može pristati”, upozorila je Gjerkeš Žnidar u izjavi koju prenosi Slovenska tiskovna agencija STA.

Navela je da se do nedjelje tranzit migranata odvijao bez teškoća i u dogovorenim okvirima jer se radilo o oko 2500 migranata dnevno, ali je došlo do komplikacije kad je Hrvatska najavila tako visoke brojeve dolazaka migranata koji su izvan određenih okvira, na što je odmah upozorila i hrvatskog kolegu Ranka Ostojića navevši da Slovenija ne može primiti više migranata nego što ih može privremeno zbrinuti te da oni neće moći nastaviti put prema svojim ciljnim destinacijama preko Austrije.

Slovenska ministrica uz to dodaje da Hrvatska na takva upozorenja ne reagira te da je za danas najavila dolazak novog vlaka iz Opatovca s 1.900 migranata koji bi trebao stići oko 14 sati.

“To za nas predstavlja velik problem jer ne možemo točno predvidjeti gdje i koliko migranata će doći u Sloveniju”, navela je slovenska ministrica unutarnjih poslova.

“Hrvatska je najavljivala da ima kapacitet za smještaj oko 24.000 migranata pa se sada pitamo gdje su ti kapaciteti s obzirom na to da Hrvatska sada migrante samo prevozi prema Sloveniji”, navela je Gjerkeš Žnidar.

11,33 sati
U prihvatnom centru za izbjeglice i migrante u Opatovcu u 10 sati bilo je 1.120 izbjeglica i migranata koji su noćas i rano jutros iz Srbije ušli u Hrvatsku, potvrdio je glasnogovornik vukovarsko-srijemske policije Domagoj Džigumović dodajući kako je jutros prema slovenskoj granici iz Tovarnika krenuo vlak, a noćas i šest autobusa .

Džigumović je također kazao da se izbjeglice i migranti u Hrvatsku propuštaju sukladno mogućnostima njihovog napuštanja zemlje. Potvrdio je kako je bilo pokušaja ilegalnog ulaska izbjeglica i migranata preko područja graničnog prijlaza Bajakovo ali ih je policija uspjela zaustaviti.

“Svi ulasci u Hrvatsku odvijaju se isključivo preko Bapske”, rekao je Domagoj Džigumović.

U mjestu Berkasovo nedaleko Šida na području Srbije uz granicu sa Hrvatskom, prema novinarskim procjenama, više je od pet tisuća izbjeglica i migranata koji u velikom broju autobusa čekaju na ulazak u Hrvatsku. Osim djelatnika i volontera nevladinih humanitrnih organizacija na Berkasovu nisu zamjećeni pripadnici srbijanske policije koji bi ih usmjeravali i kontrolirano propuštali prema Hrvatskoj. Brojne izbjeglice su izvan autobusa iako neprestano pada kiša, a cesta kojom se prelazi granica s Hrvatskom gotovo se i ne vidi od velikih količina blata.

Od početka migracijske krize na područje RH ušlo je 197. 376 migranata, a od ponoći do 9 sati 196 , podaci su sa stranica MUP-a od 10 sati. Na graničnim prijelazima Bregana i Trnovec u tijeku je prihvat migranata u Republiku Sloveniju. I dalje se očekuje priljev migranata s područja Republike Srbije.


10,45 sati

Slovenija je u subotu i nedjelju, u drugom izbjegličkom valu koji je zahvatio njenu granicu u zadnjih mjesec dana, primila oko 5.000 migranata, a prema stanju u prihvatnim centrima u ponedjeljak ujutro ih je u toj zemlji još 1.990, objavila je slovenska policija.

Najveći dio migranata koji su još u Sloveniji smješten je uz samu austrijsku granicu, u Šentilju i Gornjoj Radgoni.
Zbog odluke Austrije da ograniči dosadašnji prihvat migranata i i bojazni da će migranti iz Hrvatske u Sloveniju početi ulaziti nekontrolirano po “zelenoj granici” izvan graničnih prijelaza, Slovenija je od sinoć u zaštitu schengenske granice, uz 731 pripadnika redovne granične policije, angažirala i 264 pripadnika specijalne policije.
Državni tajnik u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova Boštjan Šefic kazao je da se radi o planu “intenzivne zaštite” schengenske granice te najavio da će uskoro biti objavljene konkretne mjere ako se nekontrolirani prijelazak granice migranata nastavi.
Slovenska vlada u subotu je najavila moguće aktiviranje pripadnika vojske koja bi u zaštiti granice pomagala policiji ako bi to bilo potrebno, a vojska bi djelovala izvan graničnog pojasa i u mješovitim ophodnjama granice zajedno s policijom, ali bez policijskih ovlaštenja.
Iako je krajem tjedna premijer Miro Cerar izjavio da je protiv stvaranja “zidova” u Europi zbog izbjegličke krize, drugi izbjeglički val mogao bi promijeniti raspoloženje javnosti.
Prema anketi ljubljanskog “Dela”, objavljenoj u ponedjeljak, 87 posto ispitanika smatra da će se migrantsko-izbjeglički val koji je zahvatio Sloveniju nastaviti i preko zime i zabrinuti su kako će se to odraziti na zemlju.

Prema ispitivanju, 65 posto Slovenaca neprihvatljivom je nazvalo nedavnu odluku Mađarske da zbog migranata na granici sa Slovenijom postavi žičanu ogradu, što je kasnije povučeno, ali su na granici i dalje jake policijske patrole i privremena obustava schengenskog prostora bez granica.
Trideset i sedam posto ispitanika smatra da je Slovenija do sada dobro reagirala na migrantsku krizu, a 12 posto da su reakcije vlade bile čak “jako dobre”, no anketa je provedena prije zadnjih zapleta s prolaskom migranata iz Hrvatske, zbog čega je sinoć i Slovenija na dijelu granice uvela posebne mjere i postavila ogradu.

Šef slovenske oporbe i bivši premijer Janez Janša izjavio je u subotu da je Cerar pogriješio što nije prihvatio ponudu Njemačke koja mu je navodno nudila pomoć u zaštiti schengenske granice prema Hrvatskoj i što, odmah nakon što je granicu za migrante zatvorila Mađarska, to isto nije napravila i Slovenija.

9,00 sati

Austrija je u ponedjeljak ujutro opet počela primati migrante iz slovenskih prihvatnih centara Šentilj i Gornja Radgona, ali granicu prelaze u malim skupinama, javljaju izvjestitelji mariborskog lista “Večer”.

Prije toga, a reagirajući na tvrdnje slovenskih vlasti da je Austrija sinoć prestala primati migrante jer ima teškoća s njihovom opskrbom i smještajem, austrijsko ministarstvo unutarnjih poslova navelo je da kad je riječ o ulasku migranata ostaje “status quo”, te da će im i dalje dopuštati ulazak u Austriju, ali nisu spomenuli o kojem bi se dnevnom broju prelazaka mogli raditi.

8,00 sati

Vlaku s 1.800 migranata koji je u ponedjeljak oko dva sata krenuo iz Čakovca prema Središću ob Dravi nije dozvoljen ulaz u Sloveniju, a migrante koji su pješke nastavili put na granici je dočekala žičana ograda i slovenska policija s psima te ih nije pustila u zemlju.

Budući da između hrvatskih i slovenskih vlasti nije bio postignut dogovor o ulasku vlaka u Sloveniju, odlučeno je da se vlak zaustavi na posljednjoj postaji u Hrvatskoj, u Macincu, a ostatak puta emigranti su nastavili pješke. Iako je putnicima u vlaku bila ponuđena mogućnost traženja azila i ostanka u Hrvatskoj, svi su nastavili put hodajući po pruzi. Međutim, slovenska policija dočekala je priljev migranata sa žičanom ogradom i psima te ih nije pustila u zemlju.

Migranti su sa željezničkog prijelaza preusmjereni na obližnji cestovni Trnovec, ali ni tamo im nije dozvoljen ulazak u Sloveniju.

Predstavnici UNHCR odbili su mogućnost da se preko granice propusti samo 150-tak najranjivijih uz obrazloženje kako bi to značilo razdvajanje obitelji. Stoga 1800 ljudi, među kojima velik broj djece, i dalje na kiši i hladnoći čeka ulazak u Sloveniju.

Neslužbeno se doznaje kako je na graničnom prijalazu Banfi kod Štrigove (Međimurska županija) 300 migranata iz šest autobusa ipak uspjelo prijeći granicu. Budući da se radi o manjem prijelazu, mali kontinegent slovenske policije bio je nespreman za prihvat tako velikog broja ljudi.
Za danas je najavljen dolazak novog vlaka s 2100 migranata u Čakovec koji nema mogućnosti za prihvat tako velikog broja ljudi.

HŽ je jutros u 7 sati javio da je u kolodvoru Tovarnik u tijeku ukrcaj izbjeglica u 97. izvanredni vlak.

Austrija više ne može prihvaćati migrante, Slovenija poručila Hrvatskoj da val izbjeglica treba držati pod kontrolom

Austrijska ministrica unutarnjih poslova Johanna Mikl-Leitner obavijestila je u nedjelju slovensku ministricu Vesnu Gjerkeš Žnidar da Austrija više ne može prihvaćati migrante, te ocijenila neprihvatljivim da Hrvatska u Sloveniju upućuje nove migrante, objavilo je kasno sinoć slovensko ministarstvo unutarnjih poslova.

Slovensko ministarstvo unutarnjih poslova uz to je ponovilo da se susreće s prevelikim zahtjevima Hrvatske da prima 5.000 migranata dnevno, iako ih Slovenija zbog premale propusnosti prema Austriji ne može prihvatiti u tom broju, o čemu je obavijestila i hrvatskog ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića kojemu su danas ponovo poručili da je val izbjeglica potrebno držati pod kontrolom.
Slovenska je ministrica, kako se navodi, o toj situaciji upoznala hrvatskog kolegu, te ga pozvala da se s hrvatske strane surađuje i uvažava okvirni broj izbjeglica koje Slovenija može primati.

Unatoč tom upozorenju, hrvatska su tijela službeno obavijestila Sloveniju da će u ponedjeljak prema Sloveniji biti poslano do 1.800 migranata.

“Naglašavamo da je slovenska policiju tu najavu odbila”, kažu u slovenskom ministarstvu unutarnjih poslova u izjavi za javnost.

Slovenija je otkazala i prihvat 300 migranata koji su u trebali u nedjelju popodne ući iz Hrvatske preko graničnog prijelaza Bregana/Obrežje.

Po posljednjim informacijama, od početka migracijske krize u Hrvatsku je ušlo 197 tisuću migranata.

Slovenija počela s “intenzivnom zaštitom” granice zbog migranata

Slovenska policija počela je u ponedjeljak u ranim jutarnjim satima s “intenzivnom zaštitom” državne granice, izjavio je Bojan Kitel, glasnogovornik policijske uprave Maribor.

U blizini graničnog prijelaza Središče ob Dravi postavljene su ograde i veći broj policajaca, kako bi se spriječio prijelaz migranata koji su sinoć vlakom dovezeni iz Opatovca, a za koji slovenske vlasti navode da je poslan iako u Sloveniji nema kapaciteta za prijam tako velikog broja ljudi.

Slovenska policija potvrdila je da je zbog novonastale situacije za sav promet zatvorila taj granični prijelaz.
Kitel je rekao da je oko 4 sata i 30 minuta na prijelazu Središče ob Dravi dopušten ulazak samo za 150 žena i djece, pri čemu je jedna trudnica prebačena u bolnicu.

U Sloveniji su svi kapaciteti za smještaj migranata puni, a Austrija je priopćila da nove ne prima, kazao je Kitel.

To je kasno sinoć u priopćenju za javnost prenijelo i slovensko ministarstvo unutarnjih poslova, navevši da je austrijska ministrica unutarnjih poslova to u telefonskom razgovoru kazala slovenskoj ministrici Vesni Gjerkeš Žnidar.

Slovenski mediji prenose međutim rano jutros i vijest austrijske tiskovne agencije APA u kojoj se navodi da Austrija nije u potpunosti obustavila primanje migranata iz Slovenije nego da prijam izbjeglica ne može povećati nego će ga održavati na dosadašnjoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.