Rumunjska: 20 godina zatvora za bivšeg zapovjednika komunističkog radnog logora

jurnalistii.ro

Bivši zapovjednik komunističkog radnog logora u Rumunjskoj Ioan Ficior optužen za “zločine protiv čovječnosti” osuđen je u srijedu na prvostupanjskom sudu u Bukureštu na 20 godina zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nadamo se oslobađajućoj presudi”, rekla je njegova odvjetnica Simona Chitea na izlazu iz suda, dajući do znanja da će se Ficior, kojemu je presuda izrečena u odsutnosti, podnijeti žalbu.

Tužiteljstvo je zatražilo 25 godina zatvora s obzirom na dob optuženika (88 godina), ocijenivši da su optužbe dovoljno teške za doživotni zatvor.

Ioan Ficior je od 1958. do 1963. upravljao logorom u Peripravi (na istoku, na ušću Dunava), jednim od najstrožih u zemlji, namijenjenim političkim protivnicima. Ondje su barem 103 zatvorenika umrla dok je on obnašao dužnost zapovjednika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ficior se od početka branio da je samo izvršavao svoju vojničku dužnost i “radio najbolje kako bi zatvorenicima osigurao hranu i lijekove”.

Ioan Ficior je drugi optuženik za komunističke zločine kojemu se sudi u Bukureštu više od 26 godina nakon pada totalitarnog režima. Prošlog mjeseca je bivši zapovjednik zatvora Ramnicu Sarat, Alexandru Visinescu proglašen krivim za “zločine protiv čovječnosti” i osuđen na 20 godina zatvora.

Ukupno je oko 600.000 Rumunja bilo osuđeno i zatvoreno iz političkih motiva pod komunističkim režimom bivšeg rumunjskog čelnika Nicolaea Ceausescua između 1945. i 1989., podaci su memorijalnog muzeja žrtava komunizma u Sighetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najgori val represije odvijao se u Rumunjskoj 50-ih godina prošlog stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.