Škotska dozvoljava ženama pobačaj kod kuće radi ostvarivanja “što ugodnijeg postupka”

pobačaj
Foto: Thinkstock

Vijest o dozvoli uzimanja abortivnih pilula kod kuće s veseljem su dočekale „pro choice“ organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Škotska postaje prvi i jedini dio Ujedinjenog kraljevstva u kojemu takva praksa stupa na snagu, navodi Guardian. Riječ je o pilulama misoprostol koje će ženama u Škotskoj sada biti dostupne u kućnoj upotrebi, a ministarstvo zdravlja navodi da je razlog tome da „žene imaju što veću kontrolu nad svojim zdravljem i da im bude što ugodnije za vrijeme ovog postupka.“

Strašna istina o tabletama za pobačaj

Škotska ministrica zdravlja kaže: „Pobačaj može biti vrlo emotivna tema. Međutim, ponosna sam što ova vlada ulaže trud da ženama omogući pristup sigurnim zdravstvenim uslugama.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pobačaji se u Engleskoj, Škotskoj i Walesu vrše se u 83% slučajeva prije 12. tjedna trudnoće uz korištenje tableta.

Prema postojećim škotskim zakonima, žena uzima pilule izdane uz pristanak dvoje liječnika – u bolnici ili licenciranoj klinici. Nova odredba dopustit će ženama da prikupe pilule, a uzmu ih tek po povratku kući.

Takvu odredbu udruge poput Abortion rights UK („Prava na pobačaj“) jedva su dočekale pa predsjednica spomenute udruge Jillian Merchant kaže: „Riječ je o progresivnom potezu koji je u skladu s modernom medicinom“ i dodaje kako će to “okončati užasno iskustvo pobačaja zbog zastarjelih propisa.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razotkrivanje apsurdnih teza: Kakve veze pobačaj ima s reproduktivnim zdravljem žena i zdravstvenim uslugama?

Merchant dalje iznosi: „Nova fleksibilnost koristit će ženama koje imaju ograničen pristup usluzi pobačaja iz niza razloga – od obiteljskog nasilja do poslovnih obaveza i brige o djeci. Također će koristiti ženama iz ruralnih područja koje iz financijskih ili drugih razloga ne mogu doći u licenciranu kliniku.”

Na opasnosti ovakve odredbe upozoravaju iz Društva za zaštitu nerođene djece. Izvršni direktor John Deighan napominje kako bi ovaj potez mogao vratiti u dane „uličnih pobačaja“, bez medicinskog nadzora sa zastrašujućim rizicima za žensko zdravlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnoge ranjene i ugrožene žene ovako se gura prema onome što se smatra lakšom opcijom, a šalje ih se kući i tako prestaju biti problem društva, ističu iz Društva za zaštitu nerođene djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.