Slovenska novinarka Anuška Delić u srijedu je na prvostupanjskom sudu u Ljubljani zanijekala krivnju za odavanje tajnih podataka državne obavještajne službe SOVA, u aferi nastaloj zbog curenja osjetljivih obavještajnih podataka.
Prema optužnici koju je podiglo državno odvjetništvo, Delić je krajem 2011. godine u tri članka u listu “Delo” objavila podatke do kojih je tajna služba došla o djelovanju ekstremističkih skupina, pri čemu je novinarka svojoj seriji članaka dala naglasak na navodne veze pojedinih članova Slovenske demokratske stranke (SDS) s ekstremnom desničarskom skupinom “Blood&Honour”.
Delić je na sudu rekla da ne priznaje krivnju koja joj se stavlja na teret te da bi sud trebao kao dokaz u sudski spis uvesti dokumente o nalazima SOVA-e o kojima je pisala i da je s njih potrebno skinuti oznaku tajnosti.
Njezin odvjetnik Emil Zakonjšek izjavio je da u optužnici protiv njegove klijentice nema nikakva pravog dokaza te da je Delić podatke do kojih je istraživanjem došla objavila u interesu šire javnosti.
Zajedno s novinarkom “Dela” optužen je i nekadašnji ravnatelj obavještajne službe Sebastjan Selan, kojemu se na teret stavlja da je dopustio curenje osjetljivih obavještajnih podataka, a na suđenju je također rekao da se ne osjeća krivim.
Suđenje zbog kojega je prosvjedovalo slovensko novinarsko društvo (DNS) i više međunarodnih novinarskih udruga nastavit će se idući mjesec.
Na zahtjeve novinarskih udruga za promjenom sadašnjeg kaznenog zakona koji omogućava tužbe protiv novinara za izdavanje tajnih podataka te za sramoćenje i uvredu časti političara i javnih osoba, čime se po mišljenju novinara često onemogućuje njihov normalni rad, u utorak je reagirao i predsjednik slovenske vlade Miro Cerar. On je kratko u izjavi za javnost naveo da je i sam sklon tome da se postojeći kazneni zakon, koji za novinare koji otkrivaju tajne podatke predviđa zatvorske kazne, promijeni u cilju zaštite rada novinara istraživača koji djeluju u interesu javnosti.
Slovenska demokratska stranka (SDS) Janeza Janše objavila je da njezino spominjanje u konteksu djelovanja organizacije “Blood&Honour”, koja se u medijima prikazuje kao “nacifašistička” skupina, predstavlja kao čin političke difamacije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa