Starešina: Europa se ne brani debatnim klubovima, iako se jedan takav upravo priprema

starešina
Foto: Narod.hr

”Možda ste čuli, a možda i niste, da će se sljedeći četvrtak u Pragu održati prvo okupljanje država nove europske inicijative – Europske političke zajednice. Niste ništa važno propustili ako za tu inicijativu i niste čuli”, piše Višnja Starešina u kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomično prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”To je samo proljetos, u jeku ruske agresije na Ukrajinu, palo napamet francuskom predsjedniku Emmanuelu Macronu da bi mogao malo “zaigrati” neku novu europsku obrambenu inicijativu.

Pa se dosjetio okupiti sve države članice EU-a i one koje bi to htjele ili “htjele” postati (od zapadnobalkanskih država, preko Turske do EU-a), država koje su EU bliske (Švicarska, Norveška) kao i one koje su EU napustile (UK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Genijalna ideja

Dakako da je takva genijalna ideja, osobito s obzirom na predlagatelja (Macrona), odmah osvojila politički mainstream EU i da je usvojena kao zajednička EU inicijativa.

Razlog zbog kojeg spominjem tu Europsku političku zajednicu upravo je njezina nevažnost i nebitnost. Kao politička inicijativa, ona je i po modelu djelovanja i po tajmingu savršen primjer u kojoj mjeri EU nije u stanju skrbiti o europskoj obrani i sigurnosti. I još gore, u kojoj mjeri i nakon višestrukih promašaja i neuspjeha, nije u stanju prepoznati i prihvatiti taj svoj nedostatak kapaciteta i napokon početi razmišljati o svojoj obrani i sigurnosti u okvirima svojih mogućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vrijeme kada Vladimir Putin otvoreno anektira dijelove Ukrajine, prijeti širenjem rata na Baltik, kada je diverzijom onesposobljen plinovod Sjeverni tok (obadva su pala), kada postoji realna prijetnja napada na podmorske optičke kablove koji omogućuju Europi ne samo internetsku vezu s ostatkom svijeta već su i glavna karika europske sigurnosti, ekonomije i obrane, EU na najvišoj razini organizira – široki debatni klub.

Bez kapaciteta u odlučivanju, u strukturi i napose u oružju, EU se nema čime obraniti od vanjske prijetnje. Ali groteskno je da to još uvijek ne želi prepoznati. Nije slučajno što pogubljenost EU-a u najozbiljnijoj europskoj ratnoj krizi nakon Drugog svjetskog rata zapadni analitičari sve češće uspoređuju s pogubljenošću EZ/EU u vrijeme regionalne ratne krize nakon raspada bivše Jugoslavije devedesetih godina prošlog stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Starešina: ”Sastali se, pojeli su knedličke i vratili se doma”

To da je SAD glavna europska obrambena sila nije pitanje sklonosti ili opredjeljenja. To je nužda i realnost potvrđena u dva svjetska rata, u regionalnim ratovima nakon raspada bivše Jugoslavije. I danas se potvrđuje u regionalnom rusko-ukrajinskom ratu s globalnim geopolitičkim posljedicama. A i u budućnosti, NATO je i jedina pouzdana zaštita od eventualnih budućih velikodržavnih ambicija za promjenama granica unutar EU-a. Ukratko, NATO je formalni mehanizam tog realnog koncepta europske obrane i svako planiranje europske vojske izvan NATO-a je naprosto neozbiljno.

Ali potreba za jačanjem europske vojne komponente u sklopu NATO-a je i ozbiljna i nužna. No umjesto da se time bavi u trenutku ozbiljne europske obrambeno-sigurnosne ugroženosti, EU (na francusku inicijativu) organizira veliki debatni klub u Pragu, Europsku političku zajednicu kao europski odgovor na obrambenu ugrozu.

Rezultati su predvidivi: sastali se, pojeli su knedličke i vratili se doma. A Europska politička zajednica je potom, zaboravljena od sviju, neprimjetno izdahnula, piše Starešina za Slobodnu Dalmaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.