Stier: Na uspostavi vojnog zapovjedništva za tri misije EU-a trebat će dodatno raditi

Foto: fah

Zemlje članice EU-a podupiru međusobnu vojnu suradnju, iako zasad nejednakom brzinom, te će na uspostavi novoga vojnog zapovjedništva za tri misije trebati dodatno raditi, izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Davor Ivo Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mislim da se krećemo u pravom smjeru, ali je potrebno još dodatno raditi i sve članice nisu spremne ići istom brzinom. Bitno je da je proces otvoren, da bude inkluzivan za sve države članice”, izjavio je Stier u Bruxellesu gdje je sudjelovao na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica.

Velika Britanija odugovlači s davanjem suglasnosti za uspostavu vojnog zapovjedništva EU, koje bi osiguralo učinkovitiju provedbu triju vojnih misija EU-a u Africi. Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson rekao da se njegova zemlja ne protivi tješnjoj obrambenoj suradnji zemalja članica EU-a, nego da je ovdje riječ samo o traženju pravih formulacija u tekstu zaključaka.

“Mi podržavamo obrambenu suradnju članica EU-a na jedan novi, unaprijeđeni način i mislim da to ne treba biti u koliziji s NATO-om. To naglašavamo ne samo mi nego i druge zemlje koje su ujedno i članice NATO-a i vjerujem da tu postoji razumijevanje. Što se tiče pozicija pojedinih država članica EU-a oko različitih aspeketa obrambene suradnje, pogotovo što se tiče vojnog planiranja, tu je potrebno dodatno raditi i na tome će se raditi sljedećih tjedana”, rekao je Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministri vanjskih poslova država članica u ponedjeljak su razgovorali o provedbi strategije na području sigurnosti i obrane. U četvrtak se Bruxellesu sastaju i ministri obrane zemalja članica EU-a te se stoga ovoga tjedna očekivao napredak glede uspostave prvog vojnog stožera EU-a.

Njemački državni tajnik za vanjske poslove Michael Roth izjavio je da će taj “zapovjedni centar sigurno biti uspostavljen, pitanje je samo kada”.

U Europskoj uniji nastoje stvoriti začetak europskog vojnog stožera, koji bi u prvo vrijeme bio zadužen samo za simultano upravljanje trima neborbenim misija EU-a u Maliju, Somaliji i Srednjoafričkoj Republici. Cilj tih misija je obuka vojnih snaga u tim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanci se protive da se to naziva “operativni glavni stožer”, stoga se ostale zemlje članice slažu da radni naziv bude “jedinica za planiranje i provedbu vojnih sposobnosti”.


Stier: RH s Rusijom želi imati otvoreni dijalog o svim pitanjima

Hrvatska želi imati otvoreni dijalog s Ruskom Federacijom, izjavio je u ponedjeljak u Bruxellesu hrvatski ministar vanjskih poslova Davor Ivo Stier, koji će se idućeg tjedna Moskvi sastati u Moskvi s ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Više puta sam spomenuo da želimo imati otvoreni dijalog s Ruskom Federacijom iz više razloga. Rusija je važan čimbenik na jugoistoku Europe, kao što je to i Turska i mi želimo s obje zemlje imati otvoreni dijalog”, rekao je Stier koji u ponedjeljak u Bruxellesu sudjeluje na sastanku ministar vanjskih poslova zemalja članica EU-a.

Stier je podsjetio da je on s Lavrovom već razgovarao na marginama konferencije o sigurnosti u Muenchenu, na kojoj je bila i predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović.

“Mi ćemo teme koje se tiču sigurnosti i stabilnosti jugoistoka Europe staviti u sam fokus naših bilateralnih razgovora, a razgovorat ćemo o suradnji u području turizma, gospodarstva i kulture. Na svim tim poljima otvorit ćemo novo poglavlje naše suradnje tijekom posjeta Moskvi”, kaže Stier.

Na upit hoće li razgovarati i o Agrokoru, Stier je rekao kako vjeruje da je u interesu i ruske strane stabilnost te da je s tim ciljem donesen posebni zakon kako bi se ta sigurnost zajamčila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stier ističe da Hrvatska u komunikaciju s Rusijom ulazi s pozicije članice EU-a i NATO-a.

“To ruska strana poštuje i prihvaća. Mi s te strane želimo imati otvoreni kanal komunikacije, a Ruska Federacija je važan čimbenik na jugoistoku Europe i s njima o tome želimo razgovorati”, kaže Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.