U Palermu uhićeno 5 krijumčara osumnjičenih za brodolom kod Libije

Foto: fah

Talijanska policija objavila je u petak da je u Palermu uhitila pet osoba osumnjičenih za krijumčarenje ljudi na brodu koji je u srijedu potonuo blizu Libije pri čemu je gotovo 400 spašenih dovedeno u Palermo, a više od 200 je poginulo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pet muškaraca od 21 do 24 godine, po dvojica Alžiraca i Libijaca te Tunižanin osumnjičeni su da su bili krijumčari.

Prema prvim iskazima nekih od 360 osoba koje su u četvrtak stigle u Palermo na Siciliji, jedan je bio kapetan broda, a drugi su održavali red.

Prijeti im progon za ubojstvo u teškim okolnostima i pomaganje u ilegalnoj imigraciji, navodi policija u Palermu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija ih sumnjiči da su ukrcali oko 650 osoba koje su svaka platile između 1.200 i 1.800 dolara za prijevoz do Europe.

“Po prvim svjedočanstvima svaki je kriminalac imao svoju ulogu na brodu: neki su kormilarili, a drugi su bili zaduženi za migrante, spriječiti ih da se kreću pri čemu su se služili noževima i palicama”, navodi se u priopćenju.

Na prenatrpanim brodovima s ilegalnim migrantima napetosti su česte između putnika koji su platili više za bolja mjesta i onih koji su platili manje i voze se u potpalublju te žele izaći na zrak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brod je brzo počeo propuštati i potopio se u srijedu ujutro. Migranti su pozvali pomoć i kada je stigao prvi brod, irski, izbjeglice su pojurile na jednu stranu i brod je brzo potonuo.

U masovnoj operaciji spašavanja sudjelovalo je sedam brodova koji su spasili gotovo 400 ljudi, ali su iz mora izvadili 26 tijela. Nekih 200 putnika, napose onih koji su bili u potpalublju vode se nestalima.

Prema podacima Međunarodne organizacije za migracije više od 2.000 migranata poginulo je od početka 2015. u pokušaju prelaska Sredozemlja, a 188.000 ih je u tom razdoblju uspjelo stići do Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.