Ujedinjeno Kraljevstvo večeras napušta Europsku Uniju: Što će se promijeniti?

epaselect epa08179426 A women holds a European flag and a Union Jack flag on the Grand Place in Brussels, Belgium, 30 January 2020. The city of Brussels is organizing the 'Brussels Calling' event to underline its long friendship with the British. The UK will leave the EU on 31 January 2020. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Kada u petak navečer u Londonu sat odzvoni 11, u kontinentalnoj Europi bit će ponoć i povijesni trenutak: prva zemlja napušta Europsku uniju. Britanski premijer će taj događaj proslaviti na poseban način: na tamne zidove rezidencije u Downing Streetu projicirati će se sat koji odbrojava sekunde koje su preostale do izlaska, a na stupovima oko zgrade parlamenta će se posvuda zavijoriti Union Jack, zastava Ujedinjenog Kraljevstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski mediji: Hoćemo li se ponovno pridružiti Uniji?

Britanski mediji povodom današnjeg dana objavili su prigodne naslovnice:

“Ovo nije kraj, nego početak”, a Independet je upitao čitatelje: “Je li neizbježno da ćemo se jednog dana ponovno pridružiti?”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U opticaj će biti puštena i posebna prigodna kovanica s natpisom “Sloboda, blagostanje i prijateljstvo sa svim narodima”, prenosi dw.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve je počelo referendumom 2016. godine

Dana 23. lipnja 2016. građani Ujedinjene Kraljevine glasali su za izlazak iz Europske unije. Ujedinjeno Kraljevstvo 29. ožujka 2017. službeno je obavijestilo Europsko vijeće o svojoj namjeri izlaska iz EU-a aktiviranjem članka 50. Ugovora iz Lisabona.

Nakon dugotrajnih pregovora, Europska unija u petak u ponoć prvi će put ostati bez jedne države članice. Ukoliko se požele vratiti, morat će proći jednaku proceduru kao i svaka ostala država koja još nije članica.

Osim toga, Europska Unija ostaje bez 73 zastupnika u Europskom parlamentu – 46 zastupničkih mjesta bit će rezervirano za buduće države članice, 27 će biti preraspodijeljeno pa će tako i Hrvatska dobiti jednog zastupnika više te će ih imati ukupno 12.

Brexit stupa na snagu večeras u ponoć

Europski parlament potvrdio je 29. siječnja 2020. na plenarnoj sjednici u Bruxellesu sporazum o izlasku Velike Britanije, prve zemlje u povijesti koja napušta Europsku uniju, koja se do sada uvijek širila.

Sporazum o povlačenju Europski parlament odobrio je u srijedu navečer sa 621 glasova za, 49 protiv i 13 suzdržanih. Na inicijativu njemačke zastupnice Zelenih Terry Reintke nakon glasovanja svi zastupnici su ustali i počeli pjevati škotsku pjesmu “Auld Lang Syne”, kojom se tradicionalno ispraća stara godina i dočekuje nova. Ta se pjesma pjeva i na oproštajnim prigodama te proslavama diplome ili mature.

Dok su pjevali pjesmu, većina zastupnika se držala za ruke, a većina ih je nosila šalove sa zastavama Britanije i EU-a.

Komentirajući povijesnu važnost ovog glasanja, većina govornika u EP-u istaknula je u ime svojih političkih klubova da povlačenje Ujedinjene Kraljevine neće biti kraj odnosa između EU-a i Ujedinjene Kraljevine te da su veze između naroda Europe snažne i da se neće prekinuti.

Velik broj govornika upozorio je da će pregovori o budućim odnosima EU-a i Ujedinjene Kraljevine biti teški, posebno uzimajući u obzir vremenski okvir u kojem treba postići Sporazuma o povlačenju.

Prijelazno razdoblje do kraja prosinca 2020.

Prijelazno razdoblje započinje 1. veljače i trebalo bi završiti krajem prosinca 2020. Da bi mogao stupiti na snagu 1. siječnja 2021., sporazum o budućem odnosu EU-a i Ujedinjene Kraljevine morat će se u potpunosti zaključiti.

Prijelazno razdoblje može se produljiti jednom na dvije godine, ali Zajednički odbor EU-a i Ujedinjene Kraljevine odluku o tome mora donijeti prije 1. srpnja. Svaki sporazum o budućim odnosima morat će odobriti Parlament. Ako se sporazum odnosi na kompetencije koje EU dijeli s državama članicama, trebat će ga ratificirati nacionalni parlamenti.

Budući pregovori o odnosima

Stupanjem na snagu povlačenja Ujedinjene Kraljevine, započinje novo poglavlje pregovora usmjereno na budući odnos između EU-a i Ujedinjene Kraljevine.

Iako je Ujedinjena Kraljevina sada zemlja koja nije članica EU-a, izazovi s kojima se obje strane suočavaju i dalje su zajednički i obje strane mogu imati velike koristi od suradnje. Pitanja o kojima će se raspravljati i koja će biti dio sporazuma u bliskoj budućnosti obuhvaćaju ona o borbi protiv klimatskih promjena, terorističkim prijetnjama ili suradnji u istraživanju te zajedničkim obrambenim strukturama. Uvjeti i načela trgovine između EU-a i Ujedinjene Kraljevine bit će središnja točka pregovora.

Europski parlament morat će odobriti svaki budući sporazum o odnosima. Ako se takav sporazum odnosi na nadležnosti koje EU dijeli s državama članicama, nacionalni parlamenti trebat će ga ratificirati.

Iako Ujedinjeno Kraljevstvo neće imati pravo glasa u EU-u, do isteka prijelaznog razdoblja morat će uplaćivati svoj dio u europski proračun.

Donald Trump pozdravio je izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a kao pobjedu britanskog naroda koji su vratili svoju neovisnost. Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će Brexit unazaditi europske integracije te je pozvala je na trezvenost.

Nakon izlaska iz Unije, svakodnevna trgovinska razmjena između Ujedinjenog Kraljevstva i Europske unije nastavit će se kao i prije sve do kraja 2020. godine. Ukoliko u prijelaznom razdoblju od 11 mjeseci ne postignu dogovor, trgovina s Britanijom odvijat će se po pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO).

Ujedinjeno Kraljevstvo i dalje ostaje stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a i jedna od osnivačica NATO saveza.

Sastav Parlamenta nakon Brexita

Od 1. veljače broj i raspored mjesta u Parlamentu promijenit će se zbog povlačenja Ujedinjene Kraljevine iz EU-a. Europski parlament imat će 705 mjesta, za razliku od dosadašnjeg broja koji je iznosio 751, a koji je prema ugovorima EU-a maksimalni dopušteni broj. Od 73 mjesta koja su pripadala Ujedinjenoj Kraljevini 27 je preraspodijeljeno drugim zemljama, a preostala 46 čuvat će se za potencijalna daljnja proširenja.

U okviru novog ustroja nijedna država članica neće izgubiti zastupnike u Europskom parlamentu. Za nekoliko zemalja povećat će se broj njihovih predstavnika, u skladu s novim relativnim brojem stanovnika država članica, dok se novom raspodjelom zajamčena i obavezna minimalna razina zastupljenosti najmanjih država članica EU-a. Države članice u kojima će se povećati broj zastupnika u Europskom parlamentu službeno će objaviti ili potvrditi njihova imena. Njihov mandat službeno počinje 1. veljače 2020.

Svih 27 zastupnika koji će stupiti na dužnost 1. veljače izabrano je na europskim izborima u svibnju 2019.

Farage: “Volimo Europu, ali ne volimo Europsku Uniju”

Nigel Farage, britanski euroskeptik, u svom se posljednjem govoru Europskom Parlamentu zastupnicima obratio riječima:

“Volimo Europu, ali ne volimo Europsku Uniju.”

Premijer Boris Johsnon obećao je da će Britanija biti najjači europski susjed i saveznik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.