Četvrtina vrsta europskih bumbara mogla bi nestati zbog klime i poljoprivrede

Gotovo četvrtina europskih vrsta bumbara u opasnosti je od nestajanja zbog klimatskih promjena i intenzivne poljoprivrede, objavila je u srijedu Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN). Bumbari imaju jednu od ključnih uloga u prehrambenoj industriji zbog oprašivanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci su došli do zaključka o opasnosti od nestajanja nakon analize 68 vrsta bumbara koji žive u Europi.

Po rezultatima objavljenima u srijedu, 24 posto europskih vrsta bumbara u opasnosti je od nestajanja, kod 46 posto vrsta smanjuje se broj bumbara, 29 posto vrsta je stabilnog broja a kod 13 posto se brojka povećava. Stanje ostalih europskih vrsta trenutno nije poznato.

Kao i kod pčela, uzroci nestajanja bumbara su klimatske promjene, uvođenje intenzivne poljoprivrede i urbanizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najvažnija vrsta bumbara – Bombus fragrans – najjače je ugrožena zbog sve intenzivnije poljoprivrede u stepama Ukrajine i Rusije, njezina prirodnog staništa.

Druga vrlo raširena vrsta – Bombus hyperboreus – živi u skandinavskoj tundri i na sjeveru Rusije, u regijama koje bi mogle biti jako pogođene klimatskim promjenama.

“Vrlo smo zabrinuti zbog tih rezultata. Takav postotak bumbara kojima prije nestajanje mogao bi imati teške posljedice za našu prehrambenu proizvodnju”, rekla je stručnjakinja za bioraznolikost IUCN-a zadužena za studiju, Ana Nieto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se obrnuo taj negativni trend, potrebno je “zaštititi vrste i staništa bumbara, obnoviti oštećene ekosustave i promovirati poljoprivredne prakse koje potiču bioraznolikost”, kaže ona.

Bumbari, kao i drugi oprašivači, imaju ključnu ulogu u prehrambenoj proizvodnji. Među pet najvažnijih oprašivača u Europi, tri su bumbari, kaže IUCN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.