Dow Jones u najvećem mjesečnom padu od svibnja 2010.; pale i Azijske burze

Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene dionica pale, pa su u cijelom kolovozu zabilježile najveći mjesečni gubitak od 2012. godine, jer se ulagači plaše da će Fed već u rujnu povećati kamatne stope.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dow Jones oslabio je jučer 114 bodova ili 0,69 posto, na 16.528 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,84 posto, na 1.972 boda, a Nasdaq indeks 1,07 posto, na 4.776 bodova.

Još nedavno ulagači su se nadali da će američka središnja banka zbog potresa na svjetskim financijskim tržištima, izazvanim usporavanjem rasta kineskog gospodarstva, odgoditi povećanje ključnih kamatnih stopa do kraja ove ili čak početka iduće godine.

No, na sastanku središnjih bankara u Jackson Holeu tijekom vikenda niz dužnosnika Feda poručilo je da je, unatoč rizicima zbog potresa na financijskim tržištima, moguće povećanje kamata Feda već u rujnu, ako se do polovice mjeseca tržišta smire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Poruke iz Feda govore da je povećanje kamata moguće u rujnu. Ako središnja banka doista tada povuče taj potez, to će izazvati dvojbe o tome kada će stati”, kaže Stephen Massocca, direktor u fondu Wedbush Equity Management.

Gotovo cijelo desetljeće Fed nije povećavao kamate, a kako ih dugo vremena drži na rekordno niskim razinama od gotovo nula posto, jeftin novac pružao je veliku podršku tržištima dionica.

Hoće li Fed već u rujnu povećati kamate ili ne ovisi i o novim makroekonomskim izvješćima. Pokažu li da se rast američkog gospodarstva ubrzava, a inflacija jača, to će značiti da je povećanje kamata moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga će u fokusu ulagača idućih dana biti novi gospodarski pokazatelji, posebice oni o zapošljavanju u kolovozu, koji će biti objavljeni u petak i koji u pravilu znatno utječu na smjer tržišta.

U anketi Reutersa, analitičari procjenjuju da je u kolovozu u SAD-u broj zaposlenih porastao za 220.000 i da je stopa nezaposlenosti ostala nepromijenjena na 5,3 posto, najnižoj razini u sedam godina.

“I dalje očekujemo značajnije padove na tržištima dok ne dobijemo jasnije smjernice o Feda po pitanju kamata”, kaže John DeClue, direktor u fondu U.S. Bank Wealth Management.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dow Jones u najvećem mjesečnom padu od svibnja 2010.

Zbog toga su jučer pale cijene dionica u devet od 10 sektora S%P 500 indeksa. Jedino je, 1,05 posto, porastao energetski sektor, što se zahvaljuje snažnom oporavku cijena nafte, nakon što su početkom prošloga tjedna zaronile na najniže razine u šest i pol godina.

Zbog strahovanja ulagača od povećanja kamata u SAD-u i posljedica usporavanja rasta kineskog gospodarstva, u kolovozu su S&P 500, Dow Jones i Nasdaq indeks potonuli između 6,3 i 6,9 posto.

Za Dow Jones to je najveći mjesečni pad od svibnja 2010., dok su S&P 500 i Nasdaq zabilježili najveći mjesečni pad od svibnja 2012. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I na europskim su burzama cijene dionica jučer pale. Frankfurtski DAX oslabio je 0,38 posto, na 10.259 bodova, a pariški CAC 0,47 posto, na 4.652 boda. U Londonu se zbog praznika nije radilo.

Europske su dionice u kolovozu zabilježile najveći mjesečni pad u posljednje četiri godine. Njemački DAX, francuski CAC i FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica izgubili su oko 9 posto, najviše od kolovoza 2011. godine.
ž
Azijske burze pale zbog slabosti kineskog gospodarstva

Na azijskim su burzama cijene dionica jutros zaronile na najniže razine u pet tjedana, jer niz slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih podataka ukazuje na usporavanje rasta kineskog gospodarstva.

Burzovni indeksi u Šangaju, Južnoj Koreji, Singapuru, Hong Kongu i Australiji bili su u 7,30 sati u minusu između 0,1 i 0,9 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na gubitku 0,8 posto, zaronivši na najnižu razinu u pet tjedana.

U nešto više od tjedan dana taj je indeks potonuo više od 4 posto, skliznuvši s najviše razine u gotovo sedam godina.

U subotu obavljeni podaci pokazuju da je tvornička proizvodnja u Kini u kolovozu pala na najnižu razinu u gotovo šest godina, a usporen je i rast u drugim ključnim sektorima, što je izazvalo strahovanja ulagača od usporavanja rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

„Ti podaci potvrđuju da je nakon jačanja u drugom tromjesečju zamah gospodarstva na početku trećeg kvartala oslabio“, navode analitičari Barclays banke u bilješci klijentima. Pritom su smanjili procjene rasta kineskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) u ovoj godini sa 7,4 na 7,2 posto.

Ulagače zabrinjava i to što je kineska vlada ovih dana poručila da nije zabrinuta ovakvim tempom rasta gospodarstva, što bi moglo značiti da ne kani uvesti dodatne poticajne mjere, čemu su se ulagači nadali, s obzirom da vlasti ciljaju na rast od 7,5 posto.

Zbog usporavanja rasta Kine, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, oštro su pale cijene nafte i kovina. Terminska cijena nafte skliznula je više od 1, a bakra 0,7 posto. Cijena zlata zaronila je, pak, na najnižu razinu u osam mjeseci, 1.225 dolara po unci.

Zbog toga su se, pak, pod pritiskom našle cijene dionica naftnih i rudarskih kompanija.

Ulagače zabrinjava i mogućnost povećanja kamatnih stopa u SAD-u prije nego što su očekivali, s obzirom na poboljšanje situacije u američkom gospodarstvu.

Zbog toga nisu voljni riskirati uoči dvodnevne sjednice čelnika Feda u utorak i srijedu. Nitko, doduše, ne očekuje da će Fed konkretne poteze najaviti već na ovoj sjednici, no analitičari smatraju da bi čelnici središnje banke mogli zauzeti čvršći stav po pitanju kamata, možda izostaviti dosad uobičajenu frazu o držanju kamata na niskim razinama još neko vrijeme. A to bi bio signal da bi uskoro mogli povećati cijenu novca, po prvi puta nakon osam godina.

Na Tokijskoj se burzi zbog praznika danas ne radi, dok na valutnim tržištima vlada oprez uoči sjednice Feda.

Tečaj dolara prema japanskoj valuti kreće se na razinama od petka, oko 107,30 jena, nedaleko od najviše razine u posljednjih šest godina od 107,39 jena, koju je dosegnuo prošloga tjedna.

Dolar je stabilan i prema europskoj valuti, pa se cijena eura jutros kreće oko 1,2970 dolara, dok je u petak iznosila 1,2960 dolara.

„Kako se očekuje čvršći stav čelnika Feda po pitanju monetarne politike, posljednjih je tjedana dolara jačao. No, dok stav Feda ne bude jasniji, ne očekujemo daljnje jačanje američke valute“, pišu analitičari Credit Agricole banke u bilješci klijentima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.